Türkiye Teknoloji Harcamalarında 5. Sırada

No Comments

Türk tüketicilerinin teknoloji harcamalarının son yıllarda artığı gözlemleniyor ve Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’nin bu harcamalarda 19 Avrupa ülkesi arasında 5. sırada olduğu görülüyor.
GFK’nin 2013 yılı verilerine göre Türkiye’nin 30 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını dile getiren Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdür Kılınç Orhan Erdemir, kişi başı yapılan teknoloji harcamaları konusunda Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarla boğuşan Yunanistan’ın dahi gerisinde olduğunu belirtiyor.
Türkiye’de kişi başına yapılan teknolojik harcamaların 392 TL olduğu görülüyor. Genel hacim olarak Türkiye 5. sırada olsa da kişi başı harcamalarda Türkiye’nin 15. sırada olduğu görülüyor. Yunanistan hacminin 4,3 milyar TL olmasına rağmen kişi başına 396 TL’lik teknoloji harcaması yaptığı görülüyor.
Türkiye’deki kişi başına harcamaların düşük olmasına rağmen, hacmin yüksek olmasının nedeni ise nüfus yoğunluğu olarak öne çıkıyor. Bu pazarın uzun vadede ise 60 TL’lik bir hacme ulaşması bekleniyor.
Avrupa’daki 19 ülkenin teknoloji harcamaları konusundaki lideri ise 136 milyar TL’lik hacmiyle Almanya. Almanya’yı 75 milyar TL ile Fransa ve 67 milyar TL ile İngiltere takip ediyor. Türkiye’nin bir basamak üzerinde bulunan İtalya’nın hacmi ise 41 milyar TL olarak belirtiliyor.
Kişi başına en çok teknolojik harcama yapılan ülke ise 1672 TL ile yine Almanya. Almanya’yı 1616 TL ile İsveç, 1592 TL ile Danimarka, 1289 TL ile İsveç ve 1191 TL ile Fransa takip ediliyor. Teknoloji harcamalarında kişi başına düşen payda Türkiye’nin altında kalan ülkeler ise sırasıyla şöyle: Polonya (390 TL), Macaristan (386 TL), Slovakya (349 TL), Romanya (183 TL).
Kaynak: http://eticaretmag.com/turkiye-teknoloji-harcamalari-30-milyar-tl/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın