Tetikleyici E-posta Kampanyalarını Kullanmak İçin 7 Neden

No Comments

Merhaba,
Pinterest üzerinde karşılaştığım bir hesapta paylaşılan infografiği sizlerle paylaşmak istiyorum ancak öncelikle tetikleyici e-postaların ne demek olduğuyla başlayalım.
Tetikleyici e-postalar tam entegrasyon sağlandığında ziyaretçilerinizin sitenizde yaptığı davranışlara göre otomatik olarak harekete geçen ve gönderilen maillerdir diyebiliriz. Örneğin müşteriniz sepete bir ürün atıp satın alma işlemini tamamlamazsa “Alışveriş Yapmadınız/Ürünleriniz Halen Sepette” başlıklı bir mail gönderebilirsiniz.
Ya da her yeni üyeye kampanyalarınızın bulunduğu otomatik bir maili üye olduktan xx süre sonra gönderebilirsiniz.
Infografiğimize göre tetikleyici e-posta kampanyaları açılışlara %152 oranında daha artı sağladığı tespit edilmiş. Bunun yanında pek çok artısı da mevcut. Öne çıkan 7 başlık ise şu şekilde;

  1. Epsilon’a göre tetikleyici e-postalar, geleneksel e-postalara oranla %152 daha yüksek tıklama alırlar.
  2. Tetikleyici e-postalar, metin içeriklerine dinamik teklifleri ve mesajları ekleme kapasitesine sahiptirler. Kolaylıkla geri dönüş için besleme ve yönlendirme yaparlar.
  3. Otomatik yanıtlayıcılar, jenerik e-postalara oranla 4 kat daha fazla (yaklaşık %73 daha yüksek) açılma oranına sahiptirler.
  4. Otomatik iş akışları (workflows), zamandan tasarruf ettirir, gerçek zamanlı veri ve stresi azaltır. E-postaları daha fazla kişiselleştirerek, içerikle daha bağlantılı ve alakalı yaparlar.
  5. 2013’ün ikinci yarısındaki tetikleme e-postalarının kullanım oranı toplam gönderimlerin %3,5’unu oluşturmaktadır. Bu da bir önceki senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında %30,6 artış olduğunu göstermektedir.
  6. CAN – SPAM merceği altında olan ticari e-postalar eğer tetikleyici e-postalarla harmanlanmışlarsa daha yasal olduklarından geçerlilik durumlarını korurlar. En iyi, en ideal uygulama olarak, bu tür promosyon içerikleri olan e-postalarda eylem çağrısı, grafikler ve benzerleri %25 oranını geçmemelidir.
  7. İşlem yaptıran e-postalarla, yüksek oranda dağıtılabilirlik ve ölçeklenebilirlik elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ek olarak kullanıcılara daha fazla bilgi, çarpraz satış ve bir üst ürün satışı fırsatı da verirsiniz.

tetikleyici-mail-kampanyasi

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın