Türkiye 2013’te Dijital Pazarlamaya 1,17 Milyar TL Harcadı

No Comments

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye 2013 Dijital Reklam Yatırımları Raporu’na göre sektör 1 milyar TL sınırını geçerek 2013’ü 1,17 milyar TL ile tamamladı.
43 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB’nin Türkiye merkezinin hazırladığı rapora göre dijital reklam yatırımları 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında büyüyerek 1,17 milyar TL oldu.
IAB Türkiye Dijital Reklam Harcamaları (AdEx-TR 2013) Raporu’na göre;
• Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta, oyun içi reklam gibi uygulamalardan oluşan internet reklam yatırımları toplamı 1.169 milyon TL
• Gösterim/tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarından oluşan Display Reklam Yatırımları 446,5 milyon TL
• Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan Arama Motoru Reklam Yatırımları 587,3 milyon TL
• Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS’den oluşan Mobil Reklam Yatırımları 44,8 milyon TL
• İlan sayfaları reklam yatırımları 79,3 milyon TL
• E-posta ve oyun içi reklam yatırımları 11,3 milyon TL
olarak gerçekleşti.
IAB Türkiye 2013 Dijital Reklam Yatırımları

internet-reklam-yatirimlari-toplami2

Tüm rakamlar IAB Türkiye tahminidir. Yaratıcı işler, CRM çalışmaları ve SEO yatırımları hariçtir.
Pura: “Küresel reklam endüstrisi 2017’ye kadar yüzde 5,7 büyüyecek”
Dijital reklam yatırımlarının milyar TL sınırını aştığının altını çizen IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, ortaya çıkan tablo ile ilgili şunları söylüyor: “PwC Outlook 2013 raporu, küresel reklam endüstrisinin 2012 ile 2017 arasında yüzde 5,7 büyüyerek 461 milyar dolardan 609 milyar dolara çıkacağını öngörüyor. Toplamın içinde özel bir yere sahip olan mecra ise her zamanki gibi internet. Zira bu dönemde internetin büyüme oranının yüzde 13 olması bekleniyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 46 ülkenin, 2017’ye kadar çift haneli rakamlarla büyüyeceği de rapordaki öngörüler arasında. Türkiye, 2013’te yüzde 24’lük bir büyüme oranı yakalayarak beklentileri doğruladı. 2014 için yapılan araştırmalardan hareketle bu yıl sektörün mobil, içerik pazarlaması, insan kaynağı ihtiyacı ve dijital kanalların entegrasyonu üzerine yoğunlaşacağını söyleyebilirim.”
Kaynak: http://eticaretmag.com/turkiye-dijital-reklam-yatirimlari-raporu/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın