İnternetten Satış İçin Dükkan Açabileceğiniz İlan Siteleri

No Comments

Herkese yeniden merhaba;
E-ticarete giriş yapmak isteyen ancak henüz bütçe, cesaret ya da farklı sebeplerle şansını denemekten çekinenler için ufak çaplı bir ilan listesi oluşturdum. Bu siteler aracılığı ile dükkan açabilir ve reklam, seo gibi çalışmalara gerek kalmadan ufak bütçeler ile internet üzerinden satış yapabilirsiniz.

İlan sitelerinin en büyük handikapı kuşkusuz fazla rekabet ve ilgili kategoride bulunan diğer dükkanların almış olduğu olumsuz yorumların sizi de etkileyebilmesi. Ancak iyi tarafından bakacak olursak, ilan sitelerinin genel hitinin iyi olması ve reklam çalışmalarını kendileri yaptıkları için sizin ekstra bir harcama yapmanıza gerek kalmayışıdır.

İlan sitelerine şöyle bir bakalım;

Gittigidiyor:
İlan ve satış sitelerinin en popüleri kuşkusuz gittigidiyor.com. Düşük bütçelerle dükkan açarak satış yapabilirsiniz. Her satışınızdan %10 komisyon kesen gittigidiyor aynı zamanda ürün listeleme ve görsel ekleme gibi hizmetler için de küçük ücretler talep edebilmekte. Dükkan ürün sayınız ne kadar fazla ise o kadar büyük pakette bir dükkan açmanız gerekmekte.

Ürün fiyatları değişebileceğinden burada paylaşmıyorum ancak şu bir gerçek ki eğer amacınız para kazanmak ise komisyon oranlarını da ekleyerek bir dükkan açmanız faydanıza olacaktır. Rekabetin yoğun olduğu ancak bir o kadar da ziyaretçi ve satış sayısının tavan yaptığı sektörün lider sitesi.

Son olarak hatırlatmakta fayda var: Satışlarınızın tamamlanması için müşterilerinizin alımlarına onay vermesi gerekmekte.

Sahibinden:
Her ne kadar sektöre ev ve araba ilan sitesi olarak giriş yapmış olsa da bugün pek çok alanda hizmet verebilen bir ilan sitesi.

Normal koşullarda dükkan açmadan da satış yapabileceğiniz bir sistem olmasına karşın dükkan açarak GeT sisteminden faydalanabilmektesiniz.

GeT ile normal ilan arasındaki en büyük fark GeT ile ödemeleri taksitli ve sahibinden.com güvencesi ile satmanız alıcılara ekstra güven sağlamaktadır. Böylece ufak çaplı ürünlerinizi müşterilerinize sunarken ödemeyi de sahibinden.com aracılığı ile almaktasınız. Kurumsal üyeler için %6 bireysel üyeler için %7 komisyon oranı da tabi ki sahibinden.com’a kalmakta.

Sanal Pazar:
Gold İnternet Teknolojileri bünyesinde hizmet veren Sanal Pazar son dönemde öne çıkan ilan sitelerinden. En büyük özelliği her şeyin ücretsiz olması ve satışlardan sadece %5 komisyon alması.

En büyük handikapı ise ağırlıklı elektronik eşya alıcılarının tercih ettiği bir site olması. Eğer cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik pazarına hizmet veren bir dükkan düşünüyorsanız mutlaka dükkan sahibi olmanız gereken bir platform. Elinizde mevcut bir XML dosyası var ise ürünlerinizi hızlı bir şekilde listelemenize olanak sağlayan güzel bir çalışma sistemine sahipler.

Yeni Çarşım:
Hürriyet bünyesinde kurulan yeni çarşım sektöre en hızlı giriş yapan sitelerden. Bir anda ortaya çıkması ve sektörde adından çok fazla söz ettirmesi de tüketiciler tarafından tercih edilen bir firma olarak öne çıkmasını  sağladı. Ücret olarak http://yardim.yenicarsim.com/is-ortagi/magaza-acilis-islemleri/magaza-tipleri-ve-ucretleri adresinden bilgi alabileceğiniz site yeni olmasına karşın fiyat olarak biraz yüksek sayılabilir. Ancak yaptıkları reklam çalışmaları ve XML desteği gibi hizmetler karşısında verdiğiniz ücretin karşılığını almaktasınız. Sanal Pazar gibi Yeni Çarşım da elektronik konusunda öne çıkan bir platform.

N11:
Doğuş grubu tarafından kurulan ve ilk adı numaraonbir.com olan N11 tv reklamları aracılığı ile sektöre çok hızlı bir giriş yaptı diyebilirim. Alexa sıralamasında inanılmaz kısa bir sürede ilk 500’e girmeyi başaran N11 kalıcı olmak adına yüksek tutarlarda kuponlar ve bir alana bir bedava gibi kampanyalar yapmakta. Şu an için dükkan açmak ücretsiz ve satış sonrası kazançlar 7 gün içerisinde tarafınıza ödenmekte.

Diğer sitelerden farklı olarak çağrı merkezi hizmeti ve stüdyolarda ürün fotoğrafları çekimi gibi imkanlar da sunulmakta olan N11 sitesinde ürün komisyonları hakkında ne yazık ki net bir bilgi edinemedim. Bulduğum takdirde bunu da sizlerle paylaşacağım 🙂

Bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın