E-ticaret Yöntemleri ve Anlamları

No Comments
E-ticarete yeni girenler ve girmeyi düşünenler için rehber tadında ufak bir açıklama yapmak istedim. Öncelikle e-ticaret türlerine bir bakalım;

B2B, B2C, C2C, C2B ve B2E şeklinde kısaltmalarla 5 adet e-ticaret çeşidir vardır.
B2B:
Business to Business kelimesinden türemiş olan bu yöntemde türkçe karşılığı firmadan firmaya anlamına denk gelmektedir. Diğer bir deyişle 2 firma arasında gerçekleşen alışveriş türüdür diyebiliriz.
B2C:
Business to Costumer kelimesinin kıslatılmış halidir. Türkçe karşılığı firmadan perakende müşterisine ya da firmadan tüketiciye şeklinde çevrilebilir. En popüler e-ticaret yöntemi olmasından dolayı örnek olarak neredeyse tüm e-ticaret şirketleri verielbilir.
C2C:
Costumer to Costumer kelimesinden kısaltılmıştır. Tüketiciden tüketiciye anlamına gelen bu yönteme en uygun örnekler sanırım sahibinden.com gibi ilan siteleridir diyebiliriz.
C2B:
Costumer to Business kelimesinden kısaltılmıştır. B2C yönetiminin tam tersi olarak işler. Yani tüketici firmaya mal satar.
B2E:
Business to Employee kelimesinden kısaltılmıştır. Türkçede firmadan çalışanlarına satış anlamına gelmektedir. Genellikle firmaların kendi personellerinin ihtiyaçları doğrultusunda satışını yaptığı alanlar için kullanılır.
Bol kazançlar dilerim 🙂

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın