Türkiye’de E-ticaret Ziyaretlerinin Yaklaşık %99’u Alışverişle Sonuçlanmıyor

No Comments

Türkiye’de e-ticaret sitelerine yapılan her yüz ziyaretin 99’u sadece ziyaret olarak kalıyor. Ziyaretlerin satın almaya dönüşüm oranı ortalaması ise yüzde 1.18. Trafiğe odaklanmak bir çözüm olsa da her geçen gün yeni ziyaretçi kazanmanın maliyeti artıyor. Dönüşüm oranlarının artması için alternatif çözümler arayan e-ticaret siteleri için Insider‘ın Türkiye E-ticaret Ekosistemi, 2016 2. Çeyrek Raporu, e-ticaret sitelerinin satıştan önce ve satış süreçlerini nasıl daha verimli kullanabileceklerine yönelik tavsiyeler sunuyor.
Türkiye’de 80 e-ticaret sitesinde gerçekleşen 268 milyon 693 bin 177 oturumu inceleyen Insider raporundaki ilk dikkat çekici sonuç, e-ticaret sitelerinin, en çok ziyaretçi gönderen değil en çok müşteri gönderen trafik kaynaklarına odaklanması gerektiği. Zira e-ticaret sitelerindeki oturumların yüzde 37’si organik arama; toplam yüzde 72s’i arama motoru aracılığıyla gerçekleşiyor. Buna karşın dönüşüm oranı en yüksek olan trafik kaynağı, yüzde 174 dönüşümle gelir ortaklığı.
insider-e-ticaret-trafikCihazlar yönüyle bakıldığında, e-ticaret sitelerinin ana trafik kaynağı ise yüzde 53,7 oranla artık mobil. Mobilin dönüşüm oranı da zamanla artış gösteriyor ancak bugün yüzde 0,7 ile sınırlı. Masaüstü için bu oran artmaya devam ediyor ve bugün yüzde 1,7. Tüm satın almaların yüzde 85’inin masaüstünden gerçekleştiğini söyleyen rapor, mobil trafiğin çoğunlukla ürün karşılaştırma için kullanıldığına dikkat çekiyor. E-ticaret sitelerinin mobil sitelerini ve uygulamalarını buna göre yeniden yapılandırması gerekiyor.
insider-e-ticaret-donusum2016 ikinci çeyrek itibariyle e-ticaret müşterileri, bir ürün satın almadan önce bir mağazaya ortalama 4,57 adet ziyaret gerçekleştiriyor. Bu ziyaretlerin ne zaman ve hangi cihazlardan yapıldığını bilmek, doğru mesajı doğru yere iletmek açısından kritik. Örneğin TV reklamları ziyaretçileri telefon veya tabletlerine yöneltiyor. “Bu dönemlerde ana sayfanızı TV reklamındaki mesajı yansıtacak şekilde değiştirebildiğinizde kanallar arası kusursuz bir tecrübe sağlayabilir ve daha yüksek dönüşler alabilirsiniz” diyor rapor.
e-ticaret-sepetAlışverişlerde ortalama sepet tutarı en yüksek cihaz ise tabletler, onu masaüstü ve mobil izliyor. Tabletlerin bu özelliğini avantaja çevirmek için, örnek bir pratik e-ticaret sitenizde dilek listesi oluşturmak. Bu sayede ziyaretçilerin beğendikleri ürünleri bir yerde toplaması ve alışverişi daha sonra masaüstünde sonlandırması kolaylaşıyor.
Raporun tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Kaynak: Webrazzi

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın