İncir.com Kapandı

No Comments

Az önce tarafıma ulaşan bir mail ile ülkemizde e-ticareti farklı bir boyuta taşımak isteyen, bu yönde önemli yatırımlar da alan İncir projesinin kapanma kararı aldığını öğrendim.
Üzücü olan kısım ise 15 Temmuz sürecinde ülkece yaşadığımız buhran ve çıkmazlar görünüyor. Beklenen yatırımların yapılmaması veya son dakikada iptal edilmesi gibi sebeplerden faaliyetini durduran incir.com ekibine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ticarette her şey var, böyle düşünmek lazım.
Tarafıma ulaşan mail:

Değerli Girişimcilerimiz, İş Ortaklarımız ve Ekip Arkadaşlarımız,
Sizlerin desteği ve inancı ile 4 yıl önce başladığımız iş modelimizde birçok başarıya ve ilke imza attık. İlk günden beri işimize hep birlikte inanarak sahip çıktık. Birlikte yaptığımız çalışmalarla geçen yılki seçimlere kadar inanılmaz bir hızla büyümemizi devam ettirdik.
Seçim sonrasında ise, piyasa koşullarının değişmesi ile birlikte önemli finansal ve operasyonel zorluklar yaşadığımız bir sürece girdik.
Bu sorunların üstesinden gelebilmek için siz girişimcilerimizle, sahada çok daha yoğun bir çalışma programına başladık, iş modelimizde birçok yenilik ve gelişmeyi hayata geçirdik.
Bu dönemde birçok yabancı yatırımcı ile görüştük fakat böyle bir süreçte Türkiye’ye yatırım yapma konusunda istekli olmadıklarını gördük. Rotamızı yerli yatırımcılara çevirdik ve Türkiye’nin önemli finans kuruluşlarından biri ile finansal sorunlarımızı çözebilecek bir yatırım konusunda prensipte anlaşmaya vardık. Sonrasında sözleşmesel işlemlerin çoğunu tamamladık ve 18 Temmuz tarihinde imza için sözleştik. Fakat öncesinde, hepimizi derinden etkileyen 15 Temmuz tarihli hain darbe girişimi gerçekleşti. Takip eden Pazartesi anlaşmış olduğumuz firma maalesef sürece devam edemeyeceğini ve anlaşmanın iptal olduğunu açıkladı. 15 Temmuz sonrası anlaşma iptal olduğu gibi, maalesef işlerimiz de bir anda yarı yarıya azaldı ve tamamen içinden çıkılmaz bir duruma geldi.
Buna rağmen vazgeçmedik. Hızlıca Türkiye’nin en büyük internet firmaları ile görüşmeler yaparak, iş birliktelikleri ve ortaklıklar hatta satış anlaşmaları yapmaya çalıştık, fakat bir sonuç elde edemedik.
Tüm bu yaptığımız çalışmalar sonucunda içinde bulunduğumuz finansal sorunları çözemeyeceğimiz netleşmiş oldu. Bunun neticesinde mağduriyetleri daha fazla arttırmamak adına, 9 Eylül 2016 Cuma günü tüm operasyonlarımızı durdurmaya karar verdiğimizi üzülerek belirtmek isteriz.
İncir’e emek vermiş, bizimle aynı vizyonu paylaşmış herkese çok teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,
İncir Ekibi.

Dediğim gibi aslında üzücü bir haber çünkü yüzlerce girişime ön ayak olmuş ve bir ilki denemiş bir girişimdi. Hayırlısı olsun.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment