Sosyal Medya Pazarlamanızı Geliştirmek İçin 5 Video Kullanma Yöntemi

No Comments

Sosyal medyalara video eklemeyi düşünüyor musunuz?
Müşteri bilincini ve satışlarınızı doğrudan artırmak istiyor musunuz?
Sosyal ağlar bir sürü video seçeneği sağlamakta.
Videolar, Google+ videolu sohbet, Twitter Vine, Instagram ve Facebook videoları ile online pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline gelmekte. Bu yazıda 5 ayrı platformdaki videolarınızdan nasıl faydalanabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.
# 1: Vine
Karmaşık video üretme şansı olmayanlar için Vine, basit, altı saniyelik videolar oluşturmanızı ve Twitter, Facebook gibi ağlarda paylaşmanıza olanak sağlar.

Vine kullanan bazı markalar: Xbox , HTC , Puma , Urban Outfitters ve Walgreens .

Ürün Test veya Demoları
Altı saniye, ürünlerinizin en iyi özelliklerini göstermek veya yeni bir ürün lansmanı kazanmak için yeterli bir süredir.
Etkinlik Önizleme
Yaklaşan bir semineri veya konferansınız mı var? İnsanlara etkinliğinizin neler içerdiğine dair hızlı Vine video ile haber verin. Hazırlık, perde arkası gibi görüntüler, video pazarlama stratejisinin etkili bir parçası olacaktır.
Ürün Portföyünüz
En son iç tasarım kreasyonlarınızı altı saniyelik bir video ile paylaşın. Videolar fotoğraflara nispeten daha güçlüdür ve potansiyel müşterilere daha fazla deneyimi sağlamaktadır.
Şirket İçi Hayranlar Kazanın
İş yerinize sadece müşterileriniz gelmez. Çalışanlarınızın da tutumları sizi etkileyen önemli unsurlardandır. Çalışanları kazanmak için genellikle daha kişisel bir tanıtım gerekebilir. İş yerinizde çalışanları da içeren videolar kullanın. Şirket içinde çalışanlarınız ile yapılmış eğlenceli bir izlenim, müşterilerinizn hizmet konusunda daha güvenilir olacağınızı gösterecektir.
 
# 2: Instagram video
Instagram kendi 15 saniyelik video özelliği başlattı.
Bu servis Tumblr, Flickr, e-posta, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşımların yanı sıra birlikte sunduğu düzenleme yetenekleri ile Vine benzeri bir yapıya sahip.

instagram-videos

Instagram kullanan bazı markalar: Taco Bell, Burberry, Starbucks, Disney, Nissan USA, Topshop and General Electric.

 
# 3: Facebook video
Facebook, kullanıcılarına 20 dakikaya kadar HD video oluşturma veya yükleme imkanı sağlamakta. Dan Zarrella tarafından yapılan bir araştırmaya göre Facebook’ta paylaşılan videolar yorum ve algılama konusunda YouTube gibi video ağlarına nispeten daha iyi bir performans sağlıyor.

facebook-videos

Eğer videoları doğrudan satış için kullanacaksanız Facebook Sayfanıza da doğrudan ekleyebilirsiniz.

Facebook Video kullanarak bazı markalar: Chase, Coca-Cola, Pepsi, Skittles, Burberry, Hollister, Wildfire ve Angry Birds

İşletmeler İçin Facebook Video Kullanma Yöntemleri:
Reklamlar
İşiniz için reklam paylaşarak, çevrimdışı pazarlama, doğrudan satış ve geri bildirim arttırabilirsiniz. Daha da iyisi, hayranlarınıza en doğru ürün seçimi konusunda yardımcı olabilirsiniz!
Hayranlarınızı Videolara Teşvik Edin
Facebook sayfanızı (etkinlik düzeyini artıran EdgeRank puanı) ve ürününüzü en iyi anlatan videoları paylaşmak için hayranlarınızdan yardım isteyin. Bu da bir video oluşturmak zorunda kalmadan video içeriği oluşturmak için etkili bir yoldur.
Kişisel Mesajlar Gönderin
Web kamerası ile Facebook sayfanız için doğrudan video kaydedebilir, hatta hayranlarınız için özel mesajlar gönderebilirsiniz. Bu haftanın ipuçları, çalışan insanlara iş hakkında güncel haberler, işinizde iyi bilinen bir kişi ile ropörtaj ya da herhangi başka bir şey olabilir.
Diğer Yüzünüzü Gösterin
İnsanlar toplum içinde yer alan işletmeleri seviyor. Topluma yardımcı olduğunuz uygulamaları göstermek, bir iyilik için bağış toplamak ya da önemli konularda farkındalık yaratma amaçlı videolar bunlara örnek sayılabilir.
 
# 4: Google+ Video Sohbet
Sosyal medyada etikili bir strateji arıyorsanız canlı videoları buna dahil edebilirsiniz.
Google+ Video Sohbet, webcam ile 10 kişi (ana bilgisayar dahil) için izin vermekte. Ayrıca görüşme sırasında Hangout oturumunuzu, YouTube ve diğer ağlarda paylaşabilirsiniz. YouTube ve Google Hangout’a kayıt kolaydır ve başka bir YouTube video için yaptığınız gibi daha sonra diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Google+ Video Sohbet kullanmış bazı markalar ve tanınmış kuruluşlar: Glamour Dergisi, NASA, Jaguar ABD, Clinique İngiltere, National Geographic, Cadbury İngiltere ve Coca-Cola

İşletmeler için Google+ Video Sohbet kullanım yöntemleri:
Web Seminerleri
YouTube üzerinden canlı akışı kullanarak hedef kitlenizi eğitin. Eğer konuşmalarınızı ve ekranınızı paylaşmak isterseniz, sınırsız sayıda izleyiciye ulaşabilir ve video arşiviniz için semineri kayıt edebilirsiniz.
Röportaj
Eğer içerik stratejisinin bir parçası olarak sektörünüzle alaklı kişilerle röportaj yapmak ve bu ropörtajı kayıt etmek istiyorsanız, sadece iki kişi için bir oturum oluşturabilir ve bu kayıdı görüşme bittikten sonra YouTube’a yükleyebilirsiniz.
Panel Yayını
Firmanızın aynı zamanda sektöründe bir başvuru kaynağı olmasını isterseniz, sektör uzmanları ile düzenli olarak Hangoutlar oluşturun. İzleyiciler Hangout altında, Google+ üzerinden sohbet ederek tartışmanın bir parçası haline gelebilir.
İş Toplantıları
Pazarlama ekibi ve danışmanları ile yüz yüze işbirliği gerekiyor, ancak ülkeye (hatta dünyaya) dağılmış bir halde misiniz? Sorun değil. Sadece bir Google+ Hangot kurmak ve planınızı tartışmak üzere bir araya gelmiş 10 kişi olmanız yeterli. Hatta bir başvuru kaynağı olarak ya da toplantıya katılamayn diğer ekip üyeleriniz için bu toplantıyı kaydetmek mümkün.
 
# 5: YouTube
Son olarak YouTube videoları. YouTube videolarınız, sosyal medya stratejinizin her parçası içine dahil olabilir. En başarılı sosyal ağlarda (Facebook, Google+ ve Twitter) herhangi bir Youtube videosu izleyebilir ve paylaşabilirsiniz.
Diğerlerinden Ayrılma
LinkedIn gibi daha ciddi olan sosyal hesalarınızın, çeşitli bölümlerinde YouTube videolarını ekleyerek daha çeşitli bir portföy oluşturabilirsiniz. Örneğin firmanızın özeti ve bireysel iş ilanları gibi. Ziyaretçilerinize profil veya sayfanızdan ayrılmadan videolarınızı gösterebilirsiniz.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın