SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

No Comments

Normal şartlar altında pek fazla girmeyi sevmediğim bir konu SEO ve SEO uzmanlığı.  Kabul etmeliyim ki SEO konusunda benden çok daha iyi şahıs ve firmalar da var. Ancak yaptığım görüşmelerde eğer benden önce farklı bir görüşme yapılmışsa karşılaştırma yapmak zorunda bırakılabiliyorum. Bu da ben, açıklama yapmak zorunda bırakabiliyor.
Dediğim gibi SEO konusunda çokta fazla yorum yapmamaya çalışıyorum çünkü bilgim ağırlıklı olarak e-ticaret sitelerine yapılabilecek çalışmalar düzeyinde. Şöyle ki kurumsal bir web sitesinde içerik, footer, title gibi konular daha esnek olabiliyorsan e-ticaret sitelerinde bu alanlar çok daha dar kalıplarda kalabiliyor. Bazen sadece title etiketi ile sıralamaya girilebilecek bir kelimede e-ticaret sitesi kategori, ürün ya da marka gibi farklı sayfalar yüzünden çalışma yöntemini değiştirebiliyor. Bu da siteye özel bir çalışma gerektirebiliyor.
Daha fazla detaya inmeden öncelikli nedir? sorularımızı cevaplayalım.

SEO Nedir?

Biliyorum artık herkes ne olduğunu öğrendi ama (bilmiyorum demeyi sevmeyen bir milletiz malum) yine de kısaca açıklamaya çalışayım.
SEO dediğimiz konu Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Dilimize ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmiştir. Temel mantığı web sitesini arama motorunun seveceği ve kolayca anlayabileceği şekilde optimize etmek olmasına rağmen nedense arama motorunu aldatmaya yönelik çalışmalar olarak algılanmakta.
Arama motorlarını  özellikle de Google arama motorunu “aranılan kelimeye uygun” olduğumuza ikna etmek olması gereken ancak Google aranılan kelimeye uygun olduğumuzu zannetsin şeklinde yapılan çalışmalara ise SPAM ya da Black Hat gibi isimler verilmektedir.

SEO Uzmanı Nedir?

Esasında Google SEO konusunda istediği düzeltmeleri https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr adresinde belirtmiştir fakat genellikle ortaya şu soru çıkar: Herkes benzer kelime için, sitede aynı ayarları ve düzenlemelerin aynısını yaparsa ilk sıraya kim çıkacak?
İşte burada aradan sıyrılmanızı sağlayacak kişilere de SEO Uzmanı diyebiliriz. Zaten püf noktasını bilmeyen birisine de uzman diyemeyiz. (Kendisi diyebilir o kısım opsiyonel.)
Konunun başına gelecek olursak;
Ben görüşmelerde neleri açıklamaya çalışıyorum? Bu soruları kısaca açıklamaya çalışayım (tekrar)

1. Neden Her SEO Uzmanı Farklı Bir Teklifle Geliyor?

Çünkü SEO kuralları net ve kesinleşmiş değil. Linkini vermiş olduğum dökümanda bile soru işaretleri var. Dolayısı ile her uzman kendi tecrübelerini paylaşıyor ve daha önce başarılı oldukları yöntemleri tavsiye ediyor.

2. Neden Fiyat Farkı Var?

Bu sorunun aslında cevabı belli. Ortaya çıkacak maliyetler de tam kestirilemiyor. Backlink, makale maliyetlerin gibi hususlar önceden belirlenmesi zor. Site içerisine girilmeden kaç tane ya da ne kadar süreyle çalışma yapılacağını anlamak bazen zor olabiliyor.
E kabul edelim ki bir de henüz gerekli yetkinliğe ulaşmamış genç arkadaşlar da sadece işi alma ve para kazanma amacıyla fiyatları çok düşük verebiliyor. Bu da genellikle yukarıda bahsettiğim çalışmaları etkiliyor.

3. SEO Olmazsa Olmaz mı?

Tabi ki evet. SEO dediğimiz konu organik hitin sebebi. Bazen hiç olmayacak bir kelimeden günde binlerce tekil hit alabilirsiniz.

4. SEO İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı?

Bu konuyu danışmanınıza bırakmanızı ama düzenli olarak kontrol etmenizi tavsiye ederim. Yapılan çalışmaların sonucunda sitenizde organik hitin artması en belirgin değerken hangi kelimeden ziyaretçi aldığınızı tespit etmenizde ilerleyen süreçte yeni anahtar kelime fikirleri çıkmasında pay sahibi olacaktır.
Yine uzun bir yazı oldu. Umarım sıkılmamışsınızdır.
İyi günler ve bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın