Online Pazarlama Nedir?

No Comments

2000’li yıllardan sonra özellikle de son 2-3 sene içerisinde internet kullanan kişi sayısının ciddi rakamlara ulaşması ile birlikte İnternet artık bir satış sahası, pazarlama kanalı olarak görülmeye başlandı. Markaların dışarıda iş yerlerinde pazarlama, reklam yaptıkları kitle artık internette kullanıyordu ve artık bu kişilere ulaşmanın tek yolu televizyon, radyo, gazete vs. gibi geleneksel mecralar değildi.
İnternet yoluyla hedef kitlesine ulaşabileceklerini anlayan markalar interneti bir mecra olarak görerek reklam harcamalarının büyük kısmını buraya aktarmaya başladılar. Günümüzde geldiğimiz son noktada da bunu rahatça görebiliyoruz. Televizyon dışındaki mecralar hızla kan kaybediyor. Televizyon reklamı verebilmek bütün varolan markaların yapabileceği bir şey olmadığı içinde online ortamlarda yapılan pazarlama faaliyetleri değer kazandı.
Online pazarlama nedir?
Online pazarlama, markaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için internet üzerinde yapmış oldukları pazarlama faaliyetlerinin bütünüdür.
Neler olabilir?
Arama motoru reklamcılığını kullanarak örneğin Google AdWords aracılığıyla reklam vermek olabilir,
Diğer internet sitelerinde reklam vermek olabilir (Hurriyet, Milliyet gibi),
Sitenize SEO (Arama motoru optimizasyonu) yaparak ziyaretçi sayınızı artırmak olabilir,
Online PR (halkla ilişkiler) yani basın bültenleri gönderebilir, websitelerinde haberlerinizin çıkmasını sağlamak olabilir,
Bu ve bunlardan çok daha fazlasını online pazarlama adı altında gerçekleştirebilirsiniz.
Bütün bu faaliyetleri yapıyor olabilirsiniz ama yaptığınız çalışmaların geri dönüşünü (ROI) ölçümlemiyorsanız, mecraların etkinliğini ölçmüyorsanız internetin en büyük özelliği olan ölçümlenebilmeyi kullanamıyorsanız yaptığınız yatırımların hepsi çöpe gidiyor olabilir.
Bu yüzden sitenize giren kişilerin bütün hareketlerini izlemek, sitenizde yaptıkları satış, form doldurma gibi hareketleri takip etmek, kullandığınız sitelerin, reklam kanallarından gelen kişilerin analizini yapmak hayati önem taşımaktadır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın