Markafoni'nin Tamamı Satılıyor

No Comments

Türkiye e-ticaret pazarının önde gelen firmalarından Markafoni’nin tamamı satılıyor. 2011 yılında Markarfoni’ye ilk yatırımını Naspers’in sahibi olduğu MIH Allegro BV, şirketin yüzde 28.8’ini devralmak için geçtiğimiz hafta Rekabet Kurumu’na başvurdu. Hisse devrine onay çıkması durumunda Markafoni’nun kurucu ortakları Tolga Tatari ve Sinan Afra şirketteki tüm paylarını satmış olacak. Şirket kaynakları ise, hisse devrinin planlanan süreç dahilinde olduğuna işaret etti.
Mart 2008’de kurulan Markafoni kuruluşundan kısa bir süre yakaladığı hızlı büyüme ile dikkat çekti. Markafoni’ye ilk yatırım 2011’de yapıldı. MIH Allegro şirketin yüzde 71.2’sini satın almıştı. 2011’deki ortaklık anlaşması sonrası Markafoni yurtdışında da siteler açmıştı.
Şirketin yüzde 71.2’lik hisesinin 200 milyon dolara satıldığı sektörde konuşulmuştu.
Markafoni, Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’da da özel alışveriş kulübü olarak faaliyet gösteriyor.
Kalan yüzde 28.8’lik hisse için izin başvurusu geçtiğimiz 4 Nisan’da yapıldı.
Analistler, Türkiye’de e-ticaret pazarının hızlı bir büyüme potansiyeline sahip olduğu görüşünde. İşlem hacminin 40 milyar olduğu pazarda her yıl yüzde 30-35’lik bir büyüme söz konusu.
Konuya yakın şirket kaynaklarından edinebilen bilgiye göre, devir planı daha önceden alınan karar doğrultusunda gündeme geldi. Başlangıçta şirketin büyük bir bölümü, sonrasında kalan kısmın satılması planlanmıştı.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26185008.asp

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın