İstenmeyen SMS'lere 1,3 Milyon Türk Lirası Ceza Kesildi

No Comments

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, istenmeyen SMS şikayetleri üzerine, şirketlere 1 milyon 292 bin lira para cezası kesti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sayfasının yanı sıra e- Devlet Kapısı’na entegrasyonu sağlanan ”Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” üzerinden 7 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 178 bin 285 şikayet yapıldı.

Şikayetlerde SMS İlk Sırada

Şikayet türlerinde ilk sırayı 161 bin 193 başvuruyla SMS alırken, bunu 13 bin 134 şikayetle sesli arama ve 3 bin 958 şikayetle de e-posta yoluyla gönderilen iletilere ilişkin başvurular izledi.
İncelemeler neticesinde il müdürlüklerince kesilen ceza tutarı, toplam 1 milyon 292 bin 165 lira oldu. Birçok il müdürlüğünde ise şikayet edilen gerçek veya tüzel kişilerden savunmaları istendi ve idari para cezası uygulama aşamasına gelindi.

2016’da 31 Bin 945 Şikayet

Söz konusu şikayetlerin 31 bin 945’i bu yıl gerçekleşti. Bu başvuruların 29 bin 272’si SMS, bin 804’ü sesli arama ve 869’u e-posta yoluyla gönderilen iletilere ilişkin oldu. Bu başvurular nedeniyle ilgililere 12 bin 165 lira ceza uygulandı.
Kaynak: https://www.sadecehaber.com/istenmeyen-mesajlara-1-3-milyon-lira-ceza

Şahsi Yorum: İstenmeyen SMS ve mailler bilindiği üzere geçtiğimiz sene içerisinde yasalarla engellendi ve yasağa uymayan firma ve kişilere yüklü miktarda para cezası kesileceği kesinleşmişti. Bu yasakla birlikte pek çok SMS ve mail gönderim firması da politikalarını güncellemiş ve hizmetlerinde bazı değişiklikler yaptıklarını bildirmişlerdi. Buna karşın halen merdiven altı diye tabir edebileceğimiz SMS ve mail gönderim firmaları ne yazık ki kendi menfaatleri doğrultusunda müşterilerini uyarmamakta ve ceza almasına sebebiyet vermekte.
Özellikle dikkat ettiğim bu konu aslında insanlara zorla ya da istemedikleri tanıtımları göndermek hem pazarlama başarısızlığı hem de maddi kayıp olarak gördüğüm bir durum. Tüm e-ticaret sitesi sahiplerine de bu yönde tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Eğer müşteriniz ya da üyeniz özellikle belirtmediyse kendilerine SMS ya da e-posta ile kampanya, duyuru ya da bildiri göndermemeniz markanızın büyüklüğünü korurken, müşterilerinize olan saygınızı da gösterecektir.
Bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın