E-ticaret Sitelerinin Anahtar Kelime Çalışmaları Nasıl Olmalı?

No Comments

Bundan 2 sene önce bu yazıyı yazıyor olsaydım muhtemelen meta anahtar kelimelerin nasıl seçileceğini anlatan bir yazı yazmış olacaktım, ancak artık durum farklı. Bir süredir Google tarafından, meta keyword ya da diğer adıyla meta anahtar kelimelerin SEO açısından bir öneminin kalmadığı zaten bilinen bir gerçekti. Artık durum resmileşti daha doğrusu pek çok uzman tarafından kabul edildi. Öyle ki pek çok hazır veya ücretsiz yazılımdan da meta tag alanları kaldırıldı.
Meta anahtar kelimelerin gerçek kullanım amacı site hakkında bilgi vermekti ve siteniz bir beyaz eşya sitesi ise “beyaz eşya” kelimesi ve varyasyonlarını kullanmanız, sitenizin arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlıyordu.
Peki Neden Kaldırıldı?

 • Meta anahtar kelimeler öncelikle çok ama çok kolay bir şekilde manipüle edilebiliyordu.
 • Site hakkında kısa bilgi vermesi gereken anahtar kelimelerin, daha çok ziyaretçi çekmeye yönelik seçilebiliyordu.
 • Pek çok site için birkaç anahtar kelime ile site içeriğini anlatmak mümkün değildi.
 • Google site içeriğini indexlemeye ve siteyi kendi algoritmaları doğrultusunda tanımaya başladıktan sonra gereksiz bir kod halini almıştı.

Ancak meta anahtar kelimelerin geçerliliğini yitirmiş olması, SEO tarafında anahtar kelime kullanımının tamamen iptal olduğu anlamına gelmiyor. Halen site içi ve site dışı (anchor text) anahtar kelimelerin kullanımı e-ticaret seo çalışmalarında  gerekli bir etken.
Site dışı çalışmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar abartıya kaçılmaması ve doğru kelimelerle kurgulanması. Örneğin ben bir tanıtım yazısı alıyor olsaydım örnek çalışmam şu şekilde olurdu;

Adem Altan e-ticaret uzmanlığı hizmeti verirken Google Adwords uzmanı olarakta pek çok siteye katkıda bulunmaktadır.

Yukarıda örnekte 2 şeye dikkat ettim:

 1. İstediğim kelimelere, anahtar kelimeyle alakalı içeriğime link verilmesine
 2. Bu kelimelerin doğru bir cümle içerisinde geçmesine

E-ticaret siteleri de bu konuda benzer bir yöntem izleyebilir. Forumlarda ya da tanıtım yazılarında ürünlerinizin kategorilerini, markasıyla beraber ürün isimlerini bir cümle içerisinde geçirmeniz, ilgili anahtar kelimede yükselmenize yardımcı olacaktır.
Burada dikkat edilmesi gereken husus, abartıya kaçmamak ve doğru sitelerde yazı yayınlamak.
E-ticaret SEO çalışmalarında, anahtar kelime çalışmalarından biri de site içi anahtar kelime çalışmaları yapmaktan geçer. Peki neler yapabilirsiniz;

 • Site içi anahtar kelime çalışmalarında, en önemli hususlardan biri ürün açıklamalarında ürüne ait en önemli anahtar kelimelerin bulunmasıdır. Bu yüzden açıklamanın ilk paragrafında anahtar kelimenizin geçmesini sağlayın.
 • Ürün isimlerinde mümkünse ilgili ürüne ait anahtar kelimelerin geçmesini sağlayın.
 • Ürün açıklamasının içerisinde bulunduğu kategoriye giden bağlantılar kullanın. Mümkünse anchor text yapıda olsun. (Üstte kendim için yaptığım örneği dikkate alabilirsiniz.)
 • Ürünlerinizin kategori açıklamalarında anahtar kelimelerinizin geçmesine dikkat edin. (Erkek yerine Erkek Ürünleri seçmeniz daha doğru olacaktır.)
 • Ürünlerinize ait markalarda ilgili bir anahtar kelimenin geçmesine imkan sağlayın. (XXX marka erkek çorapları gibi)

Bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment