Google Adwords Kalite Puanı

No Comments
Merhaba;

Google resmi adwords yardım sayfasından Kalite Puanı hakkında açıklamayı paylaşma gereği duydum. İlerleyen zamanda kalite puanı nasıl yükselir sorusunun da yanıtını paylaşacağım ancak şimdilik bu kadar 🙂
Kalite Puanı, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcılarla ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmindir. Kalite Puanınızınyüksek olması, sistemimizin reklamınızın, anahtar kelimenizin ve açılış sayfanızın reklamınızı gören bir kullanıcı için alakalı ve yararlı olduğunu düşündüğü anlamına gelir. Kalite Puanınızın düşük olması ise, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın reklamınızı gören bir kullanıcı için büyük olasılıkla alakalı ve yararlı olmadığı anlamına gelir.
Örnek
Cem’in bir çift çizgili çorap aradığını varsayalım. Sizin de çoraplarla ilgili bir web sitesine sahip olduğunuzu düşünelim. Cem Google aramaya “çizgili çorap” yazsa, çizgili çoraplarla ilgili reklamınızı görüp tıklasa ve sonra web sayfanıza gelip şık yeni çizgili çoraplar alsa güzel olmaz mıydı?

Bu örnekte, Cem arama yapar ve tam olarak aradığını bulur. Buna mükemmel kullanıcı deneyimi deriz ve bu deneyim size yüksek bir Kalite Puanı kazandırır.
Kalite Puanınızı kontrol etme
Kalite Puanınızı Anahtar kelimeler sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Kalite Puanınızı kontrol etmenin birkaç yolu vardır ve bunlar aşağıda belirtilmiştir.
Anahtar kelime teşhisi çalıştırma:
Üst kısımdaki Kampanyalar sekmesini tıklayın.
Anahtar kelimeler sekmesini seçin.
Anahtar kelimenin Kalite Puanı hakkındaki ayrıntıları görmek için herhangi bir anahtar kelime durumunun yanındaki beyaz konuşma balonuna tıklayın. Beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimine ilişkin değerlendirmeleri görebilirsiniz.
Kalite Puanınızı görmenin diğer bir yolu da Kalite puanı sütununu etkinleştirmektir:
Üst kısımdaki Kampanyalar sekmesini tıklayın.
Anahtar kelimeler sekmesini seçin.
İstatistik tablosunda Kalite puanı sütununu bulun. Tablonuzda bu sütunu göremiyorsanız, aşağıdakileri yaparak bu sütunu ekleyebilirsiniz:
İstatistik tablonuzun yukarısındaki araç çubuğunda Sütunlar açılır menüsünü tıklayın.
Sütunları özelleştir’i seçin.
Özellikler’i seçin.
Kalite puanı’nın yanındaki Ekle ‘yi tıklayın.
Kaydet’i tıklayın.
1 en düşük, 10 ise en yüksek puan olmak üzere her anahtar kelime 1’den 10’a kadar bir Kalite Puanı alır. Reklamlarınızın reklam açık artırmasında gösterilmeye uygun olduğu her seferde Kalite Puanınızı yeniden hesaplarız. Bu, potansiyel olarak günde birkaç kez gerçekleşebilir. Gün içerisinde size farklı Kalite Puanları göstermek yerine, anahtar kelimenizin genel kalitesiyle ilgili bir tahmin veren tek bir Kalite Puanı gösteririz.

Kalite Puanını nasıl hesaplanırız?
Kullanıcıların reklamınızı tetikleyen her aramasında bir Kalite Puanı hesaplarız. Bu Kalite Puanını hesaplamak için, hesabınızla ilgili bir dizi farklı noktayı göz önünde bulundururuz. Örneğin:
Anahtar kelimenizin geçmiş tıklama oranı (TO): Söz konusu anahtar kelimenin, reklamınızın tıklanmasını sağlama sıklığı
Görünen URL’nizin geçmiş TO’su: Görünen URL’nizle tıklama alma sıklığınız
Hesap geçmişiniz: Hesabınızdaki tüm reklamların ve anahtar kelimelerin genel TO’su
Açılış sayfanızın kalitesi: Sayfanızın ne kadar alakalı, şeffaf ve kolay gezinilebilir olduğu
Anahtar kelime/reklam alaka düzeyi: Anahtar kelimenizin reklamlarınızla ne kadar alakalı olduğu
Anahtar kelime/arama alaka düzeyi: Anahtar kelimenizin müşterilerin aradıklarıyla ne kadar alakalı olduğu
Coğrafi performans: Hesabınızın hedeflediğiniz bölgelerdeki başarısı
Reklamınızın bir sitedeki performansı: Reklamınızın bu ve benzeri sitelerde ne kadar iyi performans gösterdiği (Görüntülü Reklam Ağı’nı hedefliyorsanız)
Hedeflenmiş cihazlarınız: Farklı cihaz türleri için farklı Kalite Puanları alırsınız; bu durumda reklamlarınız, masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler gibi farklı cihaz türlerinde nasıl performans gösteriyor?
Kalite Puanı sizi nasıl etkiler?
Yukarıda belirtildiği gibi, kullanıcılar anahtar kelimelerinizden birini her aradığında bir Kalite Puanı hesaplarız. Bu Kalite Puanı daha sonra çeşitli şekillerde kullanılır ve hesabınızda aşağıda belirtilenleri etkiler:
Reklam açık artırmasına uygunluk: Yüksek Kalite Puanı, anahtar kelimenizin reklam açık artırmasına girmesini daha kolay ve daha ucuz hale getirir.
Anahtar kelimenizin gerçek tıklama başına maliyeti (TBM): Yüksek Kalite Puanları TBM’lerin düşmesini sağlar. Bu, anahtar kelimenizin Kalite Puanı daha yüksek olduğunda, tıklama başına daha az ödeyeceğiniz anlamına gelir.
Anahtar kelimenizin ilk sayfa teklifi tahmini: Yüksek Kalite Puanı, ilk sayfa teklifi tahminlerinin düşük olmasını sağlar. Bu, anahtar kelimenizin Kalite Puanı daha yüksek olduğunda, reklamınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında gösterilmesinin daha kolay olacağı anlamına gelir.
Anahtar kelimenizin sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahmini: Yüksek Kalite Puanı, sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminlerinin düşük olmasını sağlar. Bu, anahtar kelimenizin Kalite Puanı daha yüksek olduğunda, reklamınızın sayfanın üst kısmında gösterilmesinin daha kolay olacağı anlamına gelir.
Reklam konumu: Yüksek Kalite Puanı, daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlar. Bu, anahtar kelimenizin Kalite Puanı daha yüksek olduğunda, reklamınızın sayfanın daha yüksek bir konumunda gösterilmesinin daha kolay olacağı anlamına gelir.

Özetle, Kalite Puanının yükselmesi, genellikle maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumlarının elde edilmesini sağlar. Gösterdiğimiz reklamlar alakalı olduğunda ve müşterilerin aradıklarıyla yakın şekilde eşleştiğinde, AdWords sistemi herkes (reklamverenler, müşteriler, yayıncılar ve Google) için en iyi sonuçları verir. Alakalı reklamlar genellikle daha fazla tıklama elde eder, daha yukarıda görünür ve daha başarılı olmanızı sağlar.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment