E-Ticaret Şirketleri İçin Pinterest Kullanım Rehberi

No Comments

Açılışından kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı başaran Pinterest, dünyada ve ülkemizde, eskisi gibi olmasa da, popülerliğini koruyor. Pinterest’in bu şekilde yaygın kullanılıyor olmasından dolayı da dünya genelinde e-ticaret şirketleri Facebook ve Twitter‘dan sonra Pinterest‘i de kullanmaya yöneliyor.
Pinterest, iğneleme anlamına gelen “pin” ve ilgi alanı anlamına gelen “interest” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış. Twitter’ın görsellerden oluşan hali demek iddialı olabilir ama pek de yanlış olmaz. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre panolar (board) hazırlayıp diğer kullanıcılarla resim paylaşıyorlar. E-ticaret şirketleri de bu panolarda kendi ürünlerinin görsellerini paylaşarak kullanıcılarına bu ürünleri tanıtma imkanı bulabiliyor.

Pinterest’i düzenli olarak güncellemelisiniz

Pintereset hesabı açmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar var. Örneğin tüketici profilinizin Pinterest’i kullanıp kullanmadığını araştırmanız oldukça önemli; çünkü Pinterest’te açacağınız profilin oluşturulması ve ürünlerinizin buraya yüklenerek kullanıcılara sunulması oldukça uzun bir süreç. Eğer müşteri profiliniz Pinterest’te yer alıyorsa, bu sosyal mecrayı kullanmayı düşünmelisiniz.
Bunun yanında Pinterest’i sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Yeni ürün görselleri, yeni içerikler hazırlayıp bunları düzenli olarak yüklemeniz oldukça vakit alacak bir süre. Bunu göz önünde bulundurmazsanız bir süre sonra sizi takip eden kullanıcılar yeni güncellemeler olmadığı için sayfanızı takip etmekten vazgeçebilir. Pinterest sayfanızı kullandıkça yeni kullanıcılara ulaşma şansınız o kadar artıyor.
Pinterest’te farklı “board”lar kullanarak ürünlerinizi kategorilere ayırabilirsiniz

Pinterest’te farklı “board”lar kullanarak ürünlerinizi kategorilere ayırabilirsiniz

Pinterest’te markanız için bir hesap açtıktan sonra yapmanız gerekenlerden en önemlisi kendinize bir pano yani Pinterest’in deyimiyle bir “board” oluşturmak. Farklı ürünler için farklı panolar oluşturabilir ve bu panolarda hem fotoğraf hem de videolardan oluşan görselleri paylaşabilirsiniz.
Örneğin boardlarınızı kategorilere ayırma şansına sahipsiniz. Böylece kullanıcılar ilgi alanlarına göre bu boardlardan sizi takip edebilir ve “repin”leyebilirler. Tek bir boardunuz olması ürünlerinizin takibini zorlaştırır. Bu boardlara arada komik ya da eğlenceli isimler koymanız da kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Trendyol’un Pinterest sayfasından bir görüntü

Boardları kullanırken daha çok tüketici odaklı olmaya çalışın. Bir markayı öne çıkarmaktansa o kategoride hangi ve ne tarz ürünler olduğunu öne çıkartmak daha doğru bir tercih olur. Böylece o ürünlerle ilgilenen kullanıcılar yaptıkları aramalar sonucunda doğrudan o kategorilerle karşılaşabilirler. Bu da markanızın daha çok kullanıcıya ulaşarak takipçi sayısının artmasını sağlar.

Markafoni’nin Pinterest sayfasından bir görüntü

Ürün görsellerinde kampanya indirimlerinizi ya da fiyat belirtebilirsiniz

Ürün görsellerinizi “pin”lerken kampanyadaki ürünlerinizin indirimlerini (… ürününde %30 indirim gibi) ya da ürün fiyatlarını yazmanız ve bu görselin altına o ürünün URL linkini koymanız kullanıcıyı doğrudan sizin sitenizdeki satın alma sayfasına yönlendirecek. Böylelikle kullanıcı bir ürünü almak istediğinde tekrar sizin sayfanıza girip o ürünü aramakla vakit kaybetmeyeceği için o anda satın alma işlemini tamamlayabilecek. Kullanıcılar ürünlere mümkün olduğunca kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanın peşinde. Eğer o an satın almayıp, şimdi bu ürünü arayamam diye düşünerek satın alma işlemini ertelerse daha sonra bu ürünü almaktan vazgeçebilir ya da o ürünü unutabilir. Sattığınız ürünün linkini burada paylaşmanız sizin için bir artı olacak.

Ürün görsellerinde kaliteli fotoğraf ve video paylaşın

Artık düşük çözünürlüklü, kalitesiz görseller insanların ilgisini çekmiyor. Mümkün olduğunca yüksek kalitedeki görseller paylaşmak sizin de işinize verdiğiniz önemi gösterir. Yüksek çözünürlükteki görseller, tüketicilerin daha çok ilgisini çekecek ve kaliteli görüntüler ile ürünleriniz daha iyi görüneceği için de kullanıcıların beğenisi artacak. Bunun yanında yüksek çözünürlüklü görseller kullanıcılar tarafından da daha çok paylaşılacak.

Ikea Türkiye’nin Pinterest sayfasından bir görüntü

Günceli takip etmeye çalışın

Sosyal medyada güncel olmayanlar kendine yer bulmakta zorlanıyor. Her gün farklı bir yeniliğin olduğu sosyal platformlarda şirketlerin de kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Pinterest’te de e-ticaret firmaları, sayfalarının günceli yakalamış olduğundan emin olmalılar. Yeni çıkan ürünleri, yeni modayı ya da markanızdaki gelişmeleri kullanıcılara yansıtmanız gerekiyor.
Bunun yanında sosyal mecralardaki güncel konuları takip edip, eğer markanızla özdeşleşebilecek bir şey varsa onları kullanıcılarla paylaşmanız hem onların ilgisini çekecek hem de yeni kullanıcılar üzerinde merak uyandırarak markanızın bilinirliğini arttıracak.

Pinterest hesabınız diğer sosyal ağlarla da etkileşim içinde olsun

Sosyal ağlardan sadece birinde olmak ne yazık ki yeterli olmuyor. Zaten artık firmaların büyük bir çoğunluğu Facebook ve Twitter hesaplarından geniş kitlelere ulaşabiliyor. Bunu bir de Pinterest sayfanızı eklediğiniz de buradaki kullanıcılara da ulaşma imkanını sahip oluyorsunuz.
Bunun yanında, Pinterest hesabınızın diğer sosyal ağlarla etkileşim içinde olması demek, Pinterest’te yaptığınız paylaşımlar diğer sosyala ağlarda da görünme anlamına gelecek ve bu durum buradaki takipçilerinizin yaptığınız güncellemeleri görerek Pinterest sayfanızı takibe almasına yardımcı olacak. Örneğin Twitter’dan duyurduğunuz bir ürün kampanyasının görsellerini Pinterest üzerinde paylaşmak ve buraya da kullanıcıyı ürünün satın alma sayfasına yönlendirecek bir bağlantı adresi koymanız birçok tüketicinin ilgisini çekecek ve sizi takip etmesini sağlayacaktır. Bu şekilde satışlarınızın da artması sağlanmış olacak.

Sektörünüzdeki öncüleri ve büyük şirketleri takip etmeye çalışın

Büyük şirket ve hesapları takip etmenin faydasını zaten Twitter’da gördük. Sizin sektörünüzdeki büyük firmaları takip etmeniz hem onların neler yaptığını görmenizi sağlayacak ve popüler sayfaları paylaştığınızda diğer kullanıcılar da bunu farkederek sizi takip etmeye başlayacaklar.
Bunun yanında çok takipçisi olan şirketlerin paylaşımlarını ve kullanıcıların bu paylaşımlara verdiği tepkileri görerek siz de kendi profilinizde neler yapmanız gerektiğini düşünüp, sayfanızı geliştirebilirsiniz.
Pintereset henüz ülkemizde çok fazla kullanılmasa da doğru kullanıldığında e-ticaret şirketleri için oldukça etkili bir araç olma yolunda ilerliyor. Sosyal medya kullanıcıları sürekli yenilikler aradığı için, bu mecralarda kendine has ve yenilikçi paylaşımlar yapan şirketler her zaman diğerlerinden bir adım daha önde olacak.
Kaynak: http://eticaretmag.com/e-ticaret-sirketleri-icin-pinterest-kullanim-rehberi/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın