Amazon Türkiye Komisyon Oranları [2019]

No Comments

Amazon artık dünya genelinde herkesçe bilinen ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Geçtiğimiz sene içerisinde yaptığı Türkiye açılımı ile ülkemizde de hizmet vermeye başladı.
Açıldığı günden bu zamana kadar (ben de dahil) pek çok kişi tarafından bilgi ve yorum alan Amazon, ülkemize girişini geciktirmesi, kısıtlı kategorilerle aktif hale gelmesi gibi konular yüzünden de eleştirilmişti. Artık bu günler geride kaldı ve aktif bir biçimde yayın hayatına devam ediyor. Her ne kadar hit sayısı benim beklentilerimin altında kalsa da zamanla bu konuda da geliştirmeler yapılacağını düşünmekteyim.
Konumuza gelecek olursak Amazon, satış yapmak isteyenler için yeni bir kaynak olmakla beraber alıcılar için de yeni bir tecrübe. Bu şartlar altında eğer uygun bir sektördenseniz satış yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Uygun bir sektördenseniz dedim çünkü Amazon halen tüm kategorilerde satış yapmıyor. Sınırlı kategoride satış yapan (ancak duyduğum kadarıyla da yeni satış kategorileri için hazırlık yapan) Amazon yine de pek çok satıcı için gelir kaynağı. Mevcut kategorilerde komisyon oranlarını paylaşmadan önce Amazon Türkiye hakkında unutmamanız gereken bilgiler şöyle:
Henüz ülkemizde yeni sayılabileceğinden normalde aylık 99 TL olan mağaza ücreti şimdilik alınmıyor.
Kategoriler ve komisyon oranları ise şu şekilde.

Kategori Komisyon Oranı
Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonu %6
Giyim %10
Bilgisayar %6
Elektronik %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Cihazları %10
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon %10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri) %6
Oyuncaklar ve Oyunlar %10
Kitaplar %10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları %10

Bol kazançlar dilerim.
[penci_review]

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın