Yandex'ten Sevgilililer Günü Haritası

No Comments

Sevgililer Günü dönemiyle ilgili en çok arananları ve bu aramalara konu olan en ilginç soruları derleyen Yandex, Sevgililer Günü odağında Türkiye’nin aşk ve sevgi haritasını da çıkarttı. Türkiye’deki tüm cadde ve sokak isimlerinin analiz edilmesi kapsamında, içinde “sevgi” ile ilgili kelimeler geçen sokakların bir listesi oluşturuldu. Analiz sonuçlarına göre Türkiye’de içinde “sevgi” sözcüğü geçen 198, “gönül” geçen 121, “sevda” geçen 53, “aşık” geçen 60 sokak ve cadde adı bulunuyor. Sokak ve caddelerine içinde aşk ve sevgi geçen isimleri en çok veren iller sıralamasında İstanbul birinci, Bursa ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye pazarına girdiği 2011 yılından bugüne, arama motoru kavramına farklı ve yenilikçi bir bakış açısı getiren Yandex, Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirdiği analizlerde ilginç sonuçlara ulaştı. Yandex.Haritalar servisi kapsamında sokak ve caddelerin isimlerini tek tek analiz ederek Türkiye’nin sevgi ve aşk haritasını çıkartan Yandex, sevgililerin en çok aradığı hediyeleri ve bu dönemde aramalara konu olan en ilginç soruları da derledi.

Türkiye’nin “en aşık” şehirleri İstanbul, Bursa ve İzmir!
Aşıklar Caddesi, Sevgi Sokak, Gönül Çıkmazı… 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel olarak Türkiye’deki tüm cadde ve sokak isimleri taranarak gerçekleştirilen araştırmaya göre, sokak ve caddelerinde aşk ve sevgiyle ilgili isimlerin en çok geçtiği şehir İstanbul oldu. İçinde sevgi, aşk ve gönül kelimelerinin geçtiği toplam 435 adet cadde ve sokağın 124 tanesi İstanbul’da bulunuyor. Sıralamada Bursa 39, İzmir ise 25 sokak ve cadde ismiyle üçüncü sırada bulunuyor. İlk 10’da yer alan diğer şehirlerin sıralaması ise şöyle oluşuyor: Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Manisa, Eskişehir ve Sakarya.

yandex-14-subat-1

Maddi hediyelerden çok aşk şiirlerini ve romantik sözleri aradık
Her geçen gün kullanıcı sayısı artan Yandex, yaptığı analizde İnternet kullanıcılarının sevdikleri için son 2 haftalık sürede aradıkları hediye alternatiflerini de araştırdı. Yapılan değerlendirmede İnternet’te maddi hediyelerden çok sevgililerimize söyleyebileceğimiz “güzel sözler” ve “aşk şiirleri”ni aradığımız ortaya çıktı.

Çok sayıda kişi sevgilisine ne alması gerektiğini doğrudan İnternet’e sordu
En çok aranan ikinci kategori “akıllı telefonlar” olurken doğrudan “Sevgililer Günü hediyeleri” şeklinde arama yapan ve bu özel gün için Yandex’ten hediye alternatifi önerisi almak isteyenler de önemli bir kitleyi oluşturdu.

Kadınların çiçek sevgisi erkekleri çiçekçi aramaya yönlendirdi
Erkekler bu sene de Sevgililer Günü’nde çiçekçi aramaya yöneldi. İnternet’in hayatımızın önemli bir parçası olması ve e-ticaretteki gelişmeler, aramalarda “çiçek” ve “çiçek sepeti” gibi kelimelerin en çok arananlar kategorisinde dördüncü sıraya yerleşmesini sağladı.

Cuma gününe gelen 14 Şubat, mini tatil planlarına dönüştü
Aşk şiirleri, güzel sözler, akıllı telefonlar derken, gezmekten ve farklı yerler görmekten hoşlananlar da Sevgililer Günü’ne yaklaşırken uçak biletleri ile ilgili aramaların Yandex’te en çok arananlar arasına girmesinde etkili oldu. Bu da önemli bir kitlenin keyifle vakit geçirebilecekleri romantik tatil planları yaptıklarına dair fikirler oluşturdu.

Sevgilisi olsun olmasın çok sayıda kişi romantik komedi filmlerini araştırdı
Romantik filmlerin duygu kokan büyülü dünyası da Sevgililer Günü odağındaki aramaları net biçimde etkiledi. “Romantik komedi” ve “romantik komedi filmleri” gibi aramalar en çok arananlar listesinde altıncı sırada yer aldı.

En çok arananlarda ikinci sıradaki akıllı telefonlarda lider: Nokia Lumia 520
Özel günlerde daha çok gömlek, kravat, parfüm, çanta gibi klasik sayılabilecek hediyeler alan sevgililer, son dönemlerde akıllı telefonlar başta olmak üzere teknolojik cihazlara da yöneldiler. Bu durum arama sonuçlarına da doğrudan yansıyor. En çok aranan teknolojik ürünler listesinde ilk sırada Nokia Lumia 520 yer alırken, iPhone 5s, General Mobile Discovery, Samsung Galaxy S4 ve Nokia Lumia 920 en çok aranan diğer teknlojik ürünler oldu.

Yandex’e sordular: “Sevgililer Günü’nde sevgilisi olmayan ne yapsın?”
14 Şubat’a yaklaştığımız son bir kaç gün Yandex aramalarında çok ilginç noktalar da ortaya çıktı. Kimseye derdini anlatamayan bazı aşıklar, çareyi Yandex’e sormakta buldu. Yandex Sevgililer Günü odağında yaptığı analizde sevgililerin birbirine soramadıkları en ilginç soruları da derledi. “Sevgililer gününde sevgilisi olmayan ne yapsın?”, “sevgililer günü yaklaşıyor nerdesin sevgilim?”, “sevgililer gününde çikolata kutusuna ne konur?”, “sevgililer gününde hediye almazsa sebebi ne olabilir?”, “sevgililer gününde sevgilisine çiçek almayanlar derdiniz ne?” gibi daha binlerce sorunun cevabı Yandex’te arandı.

Kaynak: http://company.yandex.com.tr/press_center/infographics/valentines_day_2014.xml

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment