Ücretsiz E-ticaret Yazılımları Bölüm 4: Proticaret

No Comments

Şimdiye kadar hep el oğlunun yazdığı e-ticaret yazılımlarını anlattım durdum. Sırada Türk yapımı çok sağlam bir yazılım var: Proticaret.
Kısaca bahsetmem gerekirse Proticaret, Promist Bilgi Teknolojileri tarafından, tamamen Türk yazılımcılar tarafından hazırlanmış ve asp dili ile yazılmış oldukça sağlam ve ülkemizde popüler bir e-ticaret yazılımıdır diyebilirim. Hatta bana göre tek kusuru da asp ile yazılmış olması. (asp ile kişisel bir sorunum var, bunun dışında özel bir sorun yok :))
Özellikle temaları ve teknik özellikleri Türk yazılımcılar tarafından hazırlandığı için ülkemizde e-ticarete giriş yapmak isteyen pek çok kişi için ideal bir yazılım Proticaret. Daha önce anlattığım yazılımları kullananlar Amerika/Avrupa bazlı hazırlandığından ülkemizde bir takım sorunlarla karşılaşabiliyordu. Örneğin yurtdışında taksitli alışveriş pek tercih edilmediğinden default yazılımlarda taksit seçeneği göremeyebiliyordunuz. Proticaret’te ise tüm bu ülkemize has alışveriş yöntemleri düşünülmüş diyebilirim.
Gelelim bu güzel yazılımın artı/eksi ayrımına;
Yazılım Artı Yönleri:

 1. Türkçe olması büyük kolaylık. Yazılımı kendinize uyarlamak için ek bir çaba sarfetmenize gerek kalmıyor.
 2. Destek konusunda da büyük kolaylık sağlanması.
 3. Tüm dosyaların kendi sunucunuzda bulunması, güvenlik ve veri korunması açısından ekstra bir güven sağlıyor.

Yazılım Eksi Yönleri:
Proticaret’in bana göre malesef bir fazla olumsuz yönleri var ancak bu özellikler kişiden kişiye değişebilir.

 1. Yazılım dili olarak .asp seçilmiş olmasını pek beğenmedim. Elbette pek çok kişi için bu önemsiz bir unsur ancak PHP sever biri olarak benden ilk eksi puanını bu yüzden aldı 🙂
 2. Teknik destek konusunda ücret talep etmeleri şık olmamış. Elbette yazılımın giderleri, personel ihtiyacı gibi konular bir maliyet oluşturmakta ama dediğim gibi. Ben yine de bunu yakışıksız buldum.
 3. Pek çok modül ücretli. Ücretsiz modüllerde de seçenekler çok kısıtlı.
 4. Temalarda da durum aynı şekilde. Güzel olan temalar ücretli.
 5. Yazılım her ne kadar kendi sunucunuzda barınsa da açık kaynak kodlu değil. Dolayısı ile geliştirilebilirliği bu bakımdan biraz kısıtlanmış.

Görüldüğü üzere %100 ücretsiz diyemesem de küçük bütçelerle ve yazılım bilgisi gerektirmeden e-ticaret girmek isteyen kişiler için ideal sayılabilecek bir yazılım Proticaret. Promist Bilgi Teknolojileri’ne böyle güzel bir yazılımla bizleri tanıştırdıkları için teşekkür eder, başarılar dilerim.

Bu arada daha önceki e-ticaret yazılımlarına ait yazılarımı okumak isteyenler aşağıdaki linklerden bu yazılara ulaşabilirler.

 1. Opencart: http://www.ademaltan.com.tr/ucretsiz-e-ticaret-yazilimlari-opencart/
 2. Prestashop: http://www.ademaltan.com.tr/ucretsiz-e-ticaret-yazilimlari-bolum-2-prestashop/
 3. Woocommerce: http://www.ademaltan.com.tr/ucretsiz-e-ticaret-yazilimlari-bolum-3-woocommerce/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın