Türkiye’de Perakende İçinde E-ticaretin Payı Sadece Yüzde 1

No Comments

Yılın ilk Webrazzi konferansı olan E-ticaret’14 sunumunda sahne alan MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, e-ticaretin MasterCard için de öncelikli konulardan biri olduğunu ve bunun için çeşitli çalışmalar yaptığından bahsetti.
Türkiye’deki e-ticaret ekosistemi farklı araştırmaların verileri ile inceleyen Güney, Türkiye’de e-ticaretin artık yeni bir faza geçmesi gerektiğini belirtti. Şu anda Türkiye’de e-ticaretin perakende içindeki payının yüzde 1 seviyesinde olmasının düşük olduğunu belirten Güney, örneğin İngiltere’de bu oranın yüzde 10’lar seviyesinde olduğunu söyledi.
MasterCard bunun nedenlerini de araştırmış…
Tüketicilerin e-ticarete mesafeli duranlarına bunun nedenleri sorulduğunda temel olarak üç neden ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki “ihtiyacım yok”diyenler. Ardından güven sorunu yaşadıklarını söylüyenler geliyor ve üçüncü sırada ise ürüne fiziksel olarak dokunmak isteyenler geliyor.
Güney bu noktada güven konusu ile ilgili son derece ilginç bir noktaya değindi ve Türkiye’nin, tüm kart işlemlerinde Avrupa bazında saheciliğin (fraud’un) en düşük olduğu ülke. Yani aslında güvenle ilgili sorunun en düşük yaşanması gereken ülke de Türkiye. Ama asıl neden daha ziyade internete erişim istenen seviyede, istenen kalitede olmaması. Bu da yeterince talebin oluşmasını engelliyor ve e-ticaretin toplam perakende içerisinde ki payının düşük kalmasına neden oluyor.
2020 yılında 50 milyar cihazın internete bağlanacağı söyleniyor. Bilgisayardan, arabaya, saatten buzdolabına kadar internete erişen cihazların sayıları ve çeşitlerinin artması sayesinde tüm bu cihazlar sayesinde internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün olacak.
MasterCard’ın da tüm bu cihazlarda yer almak ve online ticarete destek olmak istediğini belirten Güney, son zamanlarda en ilgi çekici girişimlerden biri olan BiTaksi’den bahsetti. Onun dışında örnek olarak TTNET’in TV’den alışveriş ve İninal’ın getirdiği yeniliklere de değindi.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın