Türkiye'de E-ticaret İsim Anlayışı

No Comments

Merhaba;
Geçtiğimiz günlerde bir sitede gördüğüm ve hemfikir olduğum bir konuda kendi yorumlarımı yapmak istedim. Biraz rahatsız edici bir yazı olabilir ancak sektörde bulunan kişilerin bu yöndeki olumlu/olumsuz görüşlerini de önemsediğimi hatırlatmak isterim.
Bir e-ticaret sitesi açılırken ilk önce isim (alan adı) düşünülür bildiğiniz gibi. Yapılacak işle alakalı olmasına ya da iddialı olmasına genellikle dikkat ederiz. Ne var ki isim seçilirken en çok kullan kelimeleri de göz önünde bulundurmaktayız. Bu aslında akılda kalıcılığı sağlamakta ancak işin bir de diğer boyutu var. Taklit!
Konuyu daha fazla dağıtmadan bu benzer kelimeleri belirleyelim beraber. Son paragrafta düşüncelerimi paylaşacağım.
sepeti: Hemen hemen her sektörde içerisinde sepeti kelimesini barındıran siteleri görebilirsiniz. En çok tercih edilmesinin sebebi sanırım e-ticaret devi olan yemeksepeti.com ve çiçeksepeti.com siteleri.
Peki başka kimler var?
http://www.sepeti.com
http://www.cikolatasepeti.com
http://www.tatilsepeti.com
http://www.elmasepeti.com
http://www.puzzlesepeti.com.tr
http://www.nazillisepeti.com
http://www.telefonsepeti.com
http://www.kuryesepeti.com
 
Bir diğer kelime de “burada” kelimesi. Bunda da sanırım suçlu hepsiburada.com
Bakalım burada kelimesini kullanan başka kimler varmış?
http://www.disburada.com
http://www.davetiyeburada.com
http://www.banvitburada.com
http://www.ucuzdavetiyeburada.com
http://www.sandalyeburada.com
 

Not: Bunlar dışında burada kelimesini kullanan yerel firma rehberleri de mevcut.
 
Daha önce de belirttiğim gibi bu tür kelimeleri seçmek akılda kalıcı olmayı ön plana çıkarsa da kendi markanızı oluşturmada engel teşkil edecektir. Öncelikle şunu farketmemiz gerektiğini düşünüyorum. Taklit ederek ya da benzer isimler alarak istenilen noktalara gelmek imkansızdır. E-ticarette daha doğrusu internette başarılı olmak için farklılık sağlamak gerekmektedir. Sektör liderini taklit ederek bir noktaya geleceğini düşünen firmaların bir süre sonra nerede hata yaptıklarını düşünmelerine gerek yoktur herhalde.
Ayrıca marka bilinirliği için benzer isim yerine yapacağınız çalışmaların etkili olacağını söylemekte fayda var. Nasıl ki hepsiburada, yemeksepeti ve çiçeksepeti gibi siteler sıfırdan bulundukları konuma yükseldiyse yeni açılan e-ticaret sitelerinin de yükselmesi mümkündür.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın