Türkiye E-ticaret Pazarının Büyüklüğü 24,7 Milyar TL'ye Ulaştı

No Comments

Webrazzi tarafından yayınlanan yazıya göre e-ticaret büyümesini sürdürüyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) “Türkiye e-Ticaret 2015 Pazar Büyüklüğü” raporunu paylaştı. Aylık 15 bin ve üzerinde ziyaretçiye sahip e-ticaret sitelerini değerlendirerek hazırlanan raporda B2B satışlar hariç tutulmuş, yani sadece B2C ve C2C işlemler kapsama alınmış. Dolayısı ile ziyaret sayısı düşük sitelerin verileri de bu raporda bulunmuyor.
tubisad-e-ticaret

Türkiye’de E-ticaret Pazar Büyüklüğü

Türkiye’deki e-ticaret pazarının geçen yıla oranla yüzde 31 arttığını belirten rapor pazarın 18,9 milyar TL’den 24,7 milyar TL’ye arttığını paylaşıyor. Online perakende, çok kanallı perakende, tatil ve seyahat sektörleri yüzde 31 ile 33 arasında büyürken, online yasal bahis yüzde 22 büyüme ile bu kategorilerin büyüme hızının altında kalmış.

TUBISAD E-ticaret Büyüklüğü

TUBISAD E-ticaret Büyüklüğü

Sitelere Bağlı Değişim

Sadece pazar hacmini değil, pazarda yer alan site sayılarını da paylaşan raporda dikkat çeken ayrıntılar da mevcut. Seyahat sektöründe 326 siteden 129 siteye düşen tatil ve seyahat kategorisi, pazarın büyümesine rağmen sitelerin azalması ile dikkat çekiyor.
Çok kanallı perakende kategorisinde ise seyahat kategorisine göre tam ters etki mevcut. Pazar 6,5 milyar TL’den 8,5 milyar TL’ye yükselirken e-ticaret sitesi sayısı da 272’den 385’e yükselmiş. Sadece online perakende satış yapan e-ticaret sitelerinde ise hafif bir küçülme söz konusu.

E-ticaret Sitelerinin Kategori Payları ve Site Sayıları

E-ticaret Sitelerinin Kategori Payları ve Site Sayıları

Kaynak: http://webrazzi.com/2016/06/03/turkiye-e-ticaret-pazari-buyuklugu-24-milyar-tl/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın