Tüketicilerin Yarısı Alışverişlerinde Birden Çok Cihaz Kullanıyor

No Comments

Teknolojinin hızlı gelişimi tüketicilerin yıllardır süre gelen alışveriş alışkanlıklarını da doğrudan etkiliyor. Birkaç yıl öncesinde internetten alışverişlerde sadece bilgisayarları kullanıyor olsak da şu an tüketiciler alışveriş sırasında mobil cihazları, bilgisayarları ve hatta akıllı televizyonları dahi kullanıyor.
Sociomantic Labs’ın araştırmasına göre ABD’deki tüketicilerin yüzde 49’luk bir bölümü alışverişlerinde birden fazla cihazı kullanıyor. 1000 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre genç tüketicilerin alışverişlerinde birden fazla cihaz kullanmaya daha yatkın oldukları ortaya çıkıyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 72’lik bir bölümü akıllı telefona sahipken, yüzde 55’lik bir bölümünün ise tablet sahibi olduğu görülüyor. Birden fazla cihazla alışveriş yapanların yaşlara göre dağılımı ise şu şekilde:
• 18-24 yaş yüzde 63,
• 25-34 yaş yüzde 66,
• 35-44 yaş yüzde 58,
• 45-54 yaş yüzde 48,
• 55-64 yaş yüzde 44,
• 65 yaş ve üstü yüzde 29.
Bu altı farklı yaş grubu arasında alışverişleri sırasında akıllı ve tablet kullanarak arama motorlarını kullananların oranı yüzde 71 ile 93 arasında değişiklik gösteriyor. Bir e-ticaret firmasının mobil sitesini veya uygulamasını ziyaret edenlerin oranı yüzde 65 ile 86 arasında değişirken, bir ürün araması yapanların oranı bu yaş grupları arasında yüzde 60 ile 83 arasında değişiklik gösteriyor.
iPad kullanıcılarının yüzde 80’lik bir bölümünün ise cihazlarından mobil alışveriş yaptığı da araştırmada öne çıkan bilgilerden biri.
Tüketicilerin birden fazla cihazla alışveriş yapmaya başlamaları da e-ticaret şirketlerinin de birden çok kanalda aktif olmalarını gerektiriyor. Gerek mobil siteler, gerek mobil uygulamalar ya da akıllı TV entegrasyonuyla geleceğe yatırım yapan şirketlerin, önümüzdeki dönemlerde değişen alışveriş alışkanlıklarına daha iyi ayak uydurabilecekler.
Kaynak: http://eticaretmag.com/tuketiciler-alisverislerinde-birden-cok-cihaz-kullaniyor/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment