Sosyal Medya, Tüketicilerin Satın Alma Alışkanlıklarını Nasıl Etkiliyor?

No Comments

Bir tüketici bir ürün almadan önce genellikle ürünle ilgili bir tavsiye almak ya da satın almak istediği ürün hakkında olumlu bir şeyler duymak ister. Etrafındaki insanlardan, arkadaşlarından ya da ailesinden ürünle ilgili olumlu bir şey duyan tüketici, satın almayı düşündüğü ürünü alır.
Dijital dünyanın insanlara bir telefon kadar yakın olduğu bugünlerde ise, sosyal medya satın alma yapmadan önce danışılması gereken en önemli platform olarak gösterilmektedir. Sosyal medya tüketicilere belirli bir ürün veya markayla ilgili bilgiler sunar, insanların deneyimlerini paylaşmasına izin verir ve tüketicilerin birbirlerine sorular sorarak etkileşime geçebileceği bir ortam yaratmakta. Kısaca günümüzde sosyal medya kanalları, tüketicilerin doğrudan görüş alabildikleri ideal ve iki yönlü bir platform oluşturur.
Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya ağları tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen ve onları harekete geçiren platformlara dönüştüğü için markaların da gözdesi haline geldi. Bu yüzden tüketicileri etkilemek adına büyük, küçük demeden neredeyse bütün firmalar sosyal ağlarda markalarına ait hesaplar oluşturdu. Çeşitli promosyonlarla, özel tekliflerle ve indirimlerle müşterileri kendilerine çekmeye çalışan markalar, bu sosyal medya pazarlama taktikleri ile tüketicilerin satın alma kararlarını değiştirmeye çalışıyor. Hatta dönem dönem sadece sosyal medyaya özel kampanyalar düzenleyerek bu platformlarda da etkili olmak için çaba sarfetmekteler.
Bazı kesimler sosyal medyanın gücüne inanmasa da yapılan birçok araştırma, sosyal medyanın satın alma üzerindeki etkisini açıkça gösterdi. Exacttarget‘ın sosyal medyanın satın alma alışkanlıklarımızı nası değiştirdiği ile ilgili derlediği bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz. Aynı zamanda yine bu konuda yapılan araştırma sonuçlarının verilerini içeren infografiği incelemenizi öneririm.
Tüketicilerin sosyal medya tavsiyelerine dayalı alışveriş yapma olasılığı %71′dir. (Hubspot)
Sosyal ağlar IT  departmanındaki karar vericilerin yaklaşık olarak %50′sini etkiler. ( LinkedIn- daha fazla bilgi için TechConnect ’12)
Twitter elektronik eşyalarla ilgili yapacağınız alışverişlerde satın alma kararlarını etkileyen 1 numaralı online kanal. (Mashable)
Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu alışveriş yapmadan önce sosyal medya kanallarında araştırma yapıyor. (Knowledge Networks)
Tüketicilerin % 74′ü satın alma kararlarını yönlendirecek sosyal ağlara güveniyor. (SproutSocial)
Facebook kullanıcılarının %58′i markaları takip ettiğinde, onlardan promosyon, teklif veya bir etkinlik daveti bekliyor. (Hubspot)
Facebook tüketicilerin ürünler hakkında konuştuğu en etkili platform. (SproutSocial)
Facebook bebek ürünleri satın almak isteyenlerin kararlarını en çok etkileyen sosyal ağ. (Mashable)
Facebook şirket sayfalarını beğenen insanların %79′u, o sayfayı indirim veya teklifler sunduğu için beğeniyor. (Forbes)
Otomotiv kullanıcılarının %44′u forumlarda araştırma yapıyor. (Mashable)
Kadınların % 32.5′i Facebook’taki özel tekliflerden etkilendiğini söylüyor. (Business2Community)
Annelerin % 45′i bir şeyler satın almadan önce sosyal medyadaki diğer kadınların görüşlerinden etkileniyor. (MarketingProfs)
sosyal-medya-satin-almayi-nasil-etkiliyor
Kaynak: http://www.infopik.com/infografik/sosyal-medya-satin-alma-aliskanliklarimizi-nasil-degistirdi

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın