Sosyal Ağların Kullanımı ve Seoya Etkileri

No Comments

Sosyal Ağların Kullanımı
Sosyal ağlardan kasıt sosyal siteler tüm insanların kullanımına açık geniş kapsamlı ziyaretçi sayısı bulunan dünyaca ünlü sitelerdir. Örnek vermek gerekirse facebook, twitter, frienfeed vs bunlar birer sosyal ağlardır. Site yada blog sahibi olmayan insanlar için kendi yada beğendikleri resimleri, yazıları paylaşsalarda bir site sahibi için bu sosyal platformlar çok büyük önem arzetmelidir.
Sosyal Ağların Önemi Nedir?
Değerli arkadaşlar bir sitenin googlede üst sıralara gelmesinde en büyük etkenlerden birisi backlink almaktır. Backlink alma işlemini yapabileceğimiz bir çok imkan bulunuyor olsada hiç birisi sosyal ağlar ve imleme siteleri kadar doğal olanı değildir. Yani sosyal ağları kullanma amaçlarımızdan birisi olarak backlink amacıdır.
Sosyal Ağlardan Ziyaretçi Çekmek
Yukarda sosyal ağları backlink olarak kullanacağımızı belirttik bir diğer amacımız ise ziyaretçi sitemize hit amacıyla kullanmak olacaktır. Örnek olarak facebooku ele alacak olursak hit almanın gereksinimlerinden birisi beğeni sayımızı artırmaktan geçtiğini bilmeliyiz. Örnek 2000 beğenisi olan bir sayfadan günlük 250 – 300 ziyaretçi alabilirsiniz.
Google Sosyal Ağları Teşvik Etmektedir.
Yukarda sosyal ağları kullanmak için iki neden belirttim şimdi ise en önemli nedenlerden birini söyleyeceğim şuan bulunduğumuz ortamda google sosyal ağları bir kriter olarak görmektedir. bir çok seo analiz sistemlerinde facebook, twitter, google + ile sitenizin durumu incelenip sitenize puanlama yapılmaktadır. Örnek son yıllarda çıkan google+ ile sosyal ağların önemi artmış bu rotamlarda yer alan siteler, alt sayfalar google nezdinde önemli yer edinmektedir.
Her yeni yazı ve sayfanızı sosyal ağlara göndermek içeriğinizin daha çabuk indexlenmesi sıralamada üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. O nedenle yazıyı yazıp yayınladığınızda ilk işlem olarak içeriğinizi sosyal ağlara göndermelisiniz. İsterseniz buyrun birlikte gönderelim seo derslerinda uygulamaları göstermek için açtığım web sitemde yeni bir konu ekledim ve şimdi aşağıdaki videoda onu sosyal ağlara eklemeyi göstereceğim. Ben daha önceden kayıt olup giriş yaptığım için genelde siteler giriş bilgileri istemeyecektir.
Sosyal ağlara göndereceğim yeni içeriğim yandaki linktekidir: Armine Eşarp ve Tesettür Giyimde Yenilik linkin uzantısından da anlaşılacağı üzere konumuz Türkiye’nin en gelişmiş eşarp markası olan Armine hakkında olup burda önemli olan 3 kelime mevcuttur Armine, Armine Eşarp ve Armine Giyim olmak üzere kafamda belirledim şimdi sosyal ağlardan link alırken bu 3 kelime arasında dağılım yapacağım tek kelimeye yüklenmek tehlikelidir.
Sosyal Ağlara Otomatik İçerik Gönderimi
Yukarıda yaptığımız manuel işlemdi bu işlemi yapan web siteleri ve programlar mevcut yine üye olduktan sonra otomatik olarak ekleniyor fakat burada hoş olmayan hepsine aynı başlığı atmasıdır bizim manuel yapmamızda ise dilediğimiz başlıkla kayıt edebiliyoruz.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment