SEOSozluk.com’dan Geleceğin SEO Tahminleri

No Comments

SEO yani arama motoru optimizasyonu, özellikle son 10 yılda çok önemli değişimler yaşadı ve dünün doğruları, bugünün yanlışları haline geldi.
Eskiden sadece backlink çalışmalarıyla veya black hat seo teknikleri ile Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkabiliyorken, artık bilinçsizce yapılan bu çalışmalar, websitelerin sonunu dahi getirebiliyor. Yani eskilerin SEO anlayışı kesinlikle öldü! Peki gelecekte arama motoru sonuçlarını neler daha fazla etkileyecek?

Geleceğin SEO Tahminleri

1. Mobil Uyumluluk: Websitelerin mobil uyumlu olması günümüzde sadece bir avantajken, gelecekte bu konu kesinlikle bir zorunluluk haline gelecek. Özellikle bu sene içersinde Google’ın yayınladığı mobilegeddon algoritması, bu durumun ne kadar kritik olduğunu bize anlatıyor. Yani eğer websiteniz mobil uyumlu değilse rakipleriniz sizi rahatlıkla Google’da geçebilecekler.
2. Website Hızı: Websitenizin hızlı açılıyor olması, kullanıcılarınıza çok daha iyi bir deneyim sunduğunuz anlamına gelir ve bu da Google’ın, website sahipleriden beklediği konuların başında gelmektedir. Gelecekte yavaş açılan siteler, arama motoru sonuçlarında gerilemeye mahkum olacaklar diyebiliriz.
3. Backlink: Artık backlink sayısından ziyade backlinklerin kalitesi arama motoru sonuçlarını etkliler oldu. Yani onlarca websiteden link alacağınıza, birkaç kaliteli siteden link almak sizin daha çok işinize yarayacaktır. Gelecekte ise bu backlinklerin kullanıcılar tarafından tıklanması ve linkin götürdüğü websitede yapılan davranışlar, SEO faktörleri arasında yerini alacak gibi duruyor.
4. İçerik: Büyüklerimizin dediği gibi “content is king” yani içerik kraldır. Google, özellikle hummingbird algoritması ile websitelerin içeriklerini çok daha iyi anlamaya başladı ve website sahiplerinin ürettiği kaliteli ve özgün içerikler, gelecekte arama motoru sıralamalarında oldukça belirleyici bir rol oynayacaktır.
Websitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek ve başarınızı kalıcı kılmak istiyorsanız, seo danışmanlığı hizmetini profesyonellere bırakmakta fayda var.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment