Satışlarınızı Artıracak 10 E-mail Marketing Stratejisi

No Comments
Diyelim ki web sitenize gelen ziyaretçilerin %99’u ilk gelişlerinde sitenizden alışveriş yapmadan ya da online satışınız yoksa, alışveriş kararı almadan ayrılma eğiliminde. Oysa sitenizde ilgi çekici yöntemler kullanarak müşterileri form doldurmaya yönlendirdiğinizde, ziyaretçileri veritabanınıza ekleyebilir; e-mail marketing’i yeni oluşan ilişkilerinizi sürdürmek ve güçlendirmekte kullanabilir ve en nihayetinde bu üyelerinizi alışveriş yapan aktif müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Müşterilerinizle iletişim halinde olmak, sağlam ilişkiler kurmak ve böylelikle onların sadık bir şekilde hep sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için en iyi ve en ucuz yöntem e-mail marketing’dir.
E-mail marketing her koşulda işe yarar. PostFuture’in yaptığı araştırma sonuçlarına bakarak da bunu anlayabiliriz. Dünyada 1 MİLYAR’dan fazla, Türkiye’de ise 30 milyona yakın internet kullanıcısı var ve kullanıcıların %90’ı e-posta kullanıyor. Bunlardan %70’i ticari firmalardan izinli e-posta gönderimleri alıyor. Online alışveriş yapan kullanıcıların %82’sine gönderilen e-posta ile ulaşan en az bir satış kampanyasının sonucu satışa dönük olurken; %32’si bir e-postaya cevaben, anında ilgili siteden satın alma geçekleştiriyor.
Bu rakamlar incelenince, hala e-mail marketing stratejilerinin sunduğu avantajlardan yararlanmaya başlamamış şirketlerin olduğuna şaşırmamak elde değil. Email marketing’i kullanarak karınızı yükseltecek fikirlere ihtiyacınız varsa, işte iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak ve faydası ispatlanmış 10 e-mail marketing taktiği
1. Düzenli kampanya gönderimleri hazırlayarak üyelerinizi sık sık ziyarete teşvik edin:
E-posta adreslerini ilk toplamaya başladığınızda, müşterilerinize ve üyelerinize kampanyalarınız ile ilgili sık sık e-posta gönderebilirsiniz. Düzenli bir şekilde gönderilen indirim duyuruları, müşterilerinizin size ve sitenize ısınmalarına ve kalıcı müşterilere dönüşmelerine yardımcı olacaktır.
2. Hatırlatma mail’lerinizde promosyonlara da yer verin
Eğer perakende değil de servis sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, müşterilerinize randevularınız için hatırlatma gönderileri yaparak e-mail marketing’in gücünden faydalanabilirsiniz.
Örneğin bir tango hocasısınız. Yeni öğrencilerinizin ilk derslerinden üç gün önce onlara bir hatırlatma mesajı atıp, kursun yerini ve dersin saatini bildirebilirsiniz. Aynı mesaja, yanlarında bir arkadaşlarını getirip kursa kaydettirdikleri taktirde müşterilerinize ders ücretinde %25 indirim yapılacağına dair bir indirim kuponu da ekleyebilirsiniz!
3. Potansiyel müşterilerin peşini bırakmayın
Yüz yüze konuşma fırsatı bulup e-posta listenize kaydettiğiniz ancak henüz müşteriye dönüştüremediğiniz kişileri de e-mail gücünüzü kullanarak takip edebilirsiniz. Bu insanlara, soruları varsa cevaplayabileceğinizi, ne zaman isterlerse onlarla iletişime geçebileceğinizi bildirin. Takip ettiğiniz bu potansiyel kitleye beklemedikleri ekstra bilgiler sunarak onları gerçek müşterilere çevirme şansınızı arttırabilirsiniz.
4. Müşterilerinize elektronik hediye çekleri gönderin
Bu yöntem hali hazırdaki müşterilerinizin sizden devamlı alışveriş yapmalarını sağlamada çok etkilidir. Müşterilerinize e-posta yoluyla bir kupon göndererek, bunu basıp kasada göstermelerini isteyebilirsiniz. Ya da sanal bir kupon göndererek web sitenizden indirimli alışveriş yapabileceklerini söyleyebilirsiniz. Bu kuponlara son kullanım tarihi eklemek, müşterinin satın alım işlemini en kısa zamanda gerçekleştirmesini sağlamada etkili olacaktır.
5. İlişkinin kurulması: Küçük sanal hediyelerle güvenirlik kazanın
Üyelerinize orijinal bir e-kitap gibi belli bir değeri olan sanal hediyeler göndermeniz, sizi tanıyıp size güven duymalarında etkilidir. Bu güvenirliği sağladığınız anda, e-posta listenizdeki üyelerin kalıcı müşterilere dönüştürülmesi konusunda şansınız büyük ölçüde artacaktır. E-posta ile gönderdiğiniz bu hediyeler -özel bir rapordan bir yazılımın demo sürümüne kadar- üyelerinizin seveceğini düşündüğünüz herhangi bir şey olabilir.
6. Müşterilere özel etkinlikler düzenleyin
Diyelim ki bir restoran işletiyorsunuz ve müşterileriniz size e-posta adreslerini veriyor. Her bir müşterinize bir e-mail göndererek, onları sadece özel müşterilerin katılacağı bir şarap tadım gecesine davet edebilirsiniz. Bu gibi ödüller müşterileriniz ile aranızdaki uzun ömürlü ilişkinin sürdürülmesinde büyük rol oynar.
Eğer bir online şirketiniz varsa, sitenizde sadece müşterilerin kullanabileceği özel bir bölüm hazırlayıp, sonra da onlara bu özel sayfalardaki indirimler ve ayrıcalıklar ile ilgili bilgi mesajları gönderebilirsiniz.
7. Müşterilerinize takip mail’leri gönderin
Bir satışın arkasından yapılan takip mail’leri en çok geri dönüş alınan e-marketing kampanyalarının başında gelir. Bu tip mail’ler tek seferlik müşterilerinizi düzenli müşterilere dönüştürür. Takip mail’inde müşterilere özellikle ilk aldıkları ürünü tamamlayan başka ürünleri tanıtırsanız, geri dönüş oranı da artacaktır.
8. “Arkadaşıma Yolla” iletimlerini destekleyin
Başkalarına ‘tavsiye edilmek’ istiyorsanız, e-posta gönderimleri bu konuda harika bir aracı olacaktır; zira insanların e-postaları ailelerine, arkadaşlarına ve iş çevrelerine iletmesi çok kolay. Bu nedenle gönderdiğiniz e-bültenlerin ya da kampanya gönderimlerinin üyelerinizin mesajı “forward” etmek isteyecekleri türde olmalarına dikkat edin.
Hatta “Paylaş” özelliğini kullanarak, müşterilerinize çevrelerine ilettikleri her bir mesaj için bir ödül verebilirsiniz.
Euro.message sistemindeki “Arkadaşınla Paylaş” ve “Sosyal Medyada Paylaş” özelliği sayesinde yaptığınız tüm e-mail gönderilerinin 100’ün üzerinde farklı sosyal medyaya iletilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yolla yeni üyeler toplayabilir; kaç üyenin sosyal medyadan geldiği bilgisini de raporlayabilirsiniz.
9. Ürününüzü dijital ortamdan gönderebilirsiniz
Bir kitap yazdığınızı ve web sitenizden tanesini 20 TL’ye sattığınızı varsayalım.
Kitabınız için dijital bir sürüm yaratarak -ki bu düşündüğünüzden çok daha basit bir iş- bu dosyayı müşterilerinize e-posta aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elbette baskı masrafları, depo kirası, ambalaj ve sevkiyat gibi dertleriniz de olmayacağından, karınızı bu maliyet azaltıcı yöntem sayesinde büyük oranda artırmış olacaksınız.
10. E-mail yolu ile bilginizi satın ve sürekli bir gelir oluşturun
Belirli bir konuda uzmansanız ayrıcalıklı bir e-bülten oluşturabilir ve özel gönderimler karşılığında üyelerden üyelik ücreti alabilirsiniz.
Elbette e-pazarlama stratejilerini çoğaltmak mümkün. Satış hızınızı yönetmenin aslında ne kadar kolay olduğunu fark ettiğinizde kendi kendinize de yeni stratejiler üretebileceksiniz! Eğer arzu ederseniz, bu konu hakkında detaylı bilgi için euro.message bünyesindeki danışma grubumuza da başvurabilirsiniz. Sizin için projeler oluşturarak e-pazarlama gücünüzü arttırabiliriz.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın