Online Alışverişlerde Sepeti Terk Etme Oranı Yüzde 65 [İnfografik]

No Comments

Herkese merhaba,
2014’ün ilk paylaşımında sizlerle sepette terk etme oranlarını paylaşmak istedim. Daha önce bu konuda hangi adımlarda müşterilerinizin sitenizi terkettiğini takip edebilmeniz için Google Analytics dönüşüm hunisi kurulumunu buradaki yazımda paylaşmıştım.
Sepeti terk etme oranının yükselmesini önlemek ya da alışverişi terk edenlerin oranının düşürülmesi için markalar çeşitli stratejiler geliştiriyorlar. Her ne kadar farklı stratejiler denense de ortalama sepeti terk etme oranının yüzde 65,23 olduğu yapılan araştırmalar da ortaya çıkıyor.
Invesp’in hazırladığı infografiğe göre online alışverişlerde ortalama sepet tutarı 116,58 dolar; ancak ortalama geri dönüşüm oranına bakıldığında ise bu oranın yüzde 2,13 olduğu görülüyor. Sepeti terk etme oranının yükselmesindeki en büyük etken ise yüksek kargo maliyetleri olarak öne çıkıyor.
Tüketicilerin yüzde 44’ü yüksek kargo fiyatları nedeniyle sepeti terk ederken, yüzde 41’i henüz alışveriş yapmaya hazır olmadığı için, yüzde 25’i ise yüksek ürün fiyatları yüzünden sepeti terk ettiğini söylüyor.
Yüzde 24’lük bir kesim daha sonra değerlendirmek için ürünleri sepette bıraktığını belirtirken, yüzde 14’lük bir bölüm de ziyaretçi hesabıyla alışveriş yapılamadığı için sepeti terk ettiğini vurguluyor. Sepeti terk etme sebepleri arasında internet sitesinin yavaşlığı, yeterli ödeme alternatifi olmaması ve ödeme sayfasının karışık olması gibi durumlar da bulunuyor.
İnternet sitelerine gelen organik trafiğin yüzde 71,2’lik bir kısmı Google üzerinden gelirken, Bing yüzde 13,6’lık bir paya, Yahoo ise yüzde 9,6, Aol ise yüzde 1,7’lik bir orana sahip. Dönüşüm oranına bakıldığında ise Aol yüzde 2,9 ile birinci sırada geliyor. Aol’u yüzde 2,6 ile Yahoo, yüzde 2,4 ile bing takip ediyor. Google’un sağladığı dönüşüm oranı ise yüzde 1,9.
İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:
sepeti-terk-etme-orani
Kaynak: http://eticaretmag.com/ortalama-sepeti-terk-etme-orani-yuzde-65/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment