Online Alışverişlerde Ödemelerin Yüzde 19’ü Mobilden

No Comments

Mobil kullanımın tüm dünya genelinde artmasıyla beraber mobil ödemelerde de aynı doğrultuda bir artış görülüyor. AdYen’in dünya genelinde yaptığı araştırmaya göre online alışverişlerin yüzde 19’luk bir bölümü mobil olarak ödeniyor.
En çok mobil ödemenin yapıldığı cihazlar akıllı telefonlar olarak öne çıksa da tabletlerden yapılan alışverişlerde sipariş başına kullanıcılar daha fazla para harcıyor.
Bilgisayar üzerinden yapılan alışverişlerde sipariş başına kullanıcılar 51 dolar harcarken, akıllı telefon kullananlar 45 dolar harcıyor. Tablet kullanıcılarının ortalama sipariş bedelinin ise 62 dolar olduğu görülüyor ve bunun nedeni olarak da oyun alışverişleri gösteriliyor.
E-perakendecilerin sayfalarından tablet kullanıcıları ortalama 122 dolar harcarken, akıllı telefon kullanıcıları 90 dolar, PC kullanıcıları da 92 dolarlık alışveriş yapıyor. Bilet alışverişlerinde de tabletlerin ilk sırayı çektiği görülüyor. Tabletlerden biletler için ödenen ortalama tutar 63 dolar, PC’lerden ödenen 60 dolar ve akıllı telefonlardan 59 dolarlık ödeme yapılıyor.
Dijital ürünlere yine tablet kullanıcıları ortalama olarak daha fazla ödüyor. Tablet kullanıcıları ortalama 35 dolarlık dijital ürün harcaması yaparken, PC kullanıcıları 34 dolar, akıllı telefon kullanıcıları ise 30 dolar ödüyor.
2012 ve 2013 yılları arasında mobil ödemeler yüzde 55’lik bir artış gösterdi. İşlem bedelinin en yüksek olduğu alışverişlerin seyahat, e-perakende ve bilet harcamaları olarak öne çıkarken, sadece seyahat alışverişlerinde PC üzerinden yapılan alışverişlerinortalama tutarları tablet ve akıllı telefonlardan fazla.
Mobilden gelen trafiklerde de 2012’nin dördüncü çeyreği ile 2013’ün dördüncü çeyreği arasında yüzde 35’lik bir artış gözlemlendi. Bu büyümenin ardından ABD’deki toplam trafiğin yüzde 31,3’lük bir bölümü akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden geldi.
Android cihazlardan gelen trafik toplam mobil trafiğinin yüzde 49,6’lık bir bölümünü oluştururken, iOS işletim sistemli cihazlardan gelen trafik yüzde 45,9’luk bir bölümü oluşturuyor. Apple’ın mobil trafiğe katkısı bir önceki yıl yüzde 51,7 seviyelerindeydi ve geçen bir yıllık süreç içinde Android’in mobil trafiğe olan katkısı arttı. Blackberry cihazları üzerinden gelen mobil trafiğin oranı ise yüzde 1,9’dan yüzde 0,8’e gerilerken, diğer mobil cihazlar mobil trafiğin yüzde 3,7’lik bir bölümünü oluşturuyor.
Kaynak: http://eticaretmag.com/online-alisverislerde-odemelerin-yuzde-19u-mobil/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın