İnternet Üzerinden Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

No Comments
Günümüzde artık önemli bir kitle internet üzerinden online alışveriş yapıyor ve ihtiyaçlarını internet üzerinden temin ediyor. Kimi zaman bu bir giyim ürünüyken kimi zaman da gıda olabiliyor. Peki bu ürünleri alırken dolandırılmamak ya da daha kibar bir dille kandırılmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

İnternet ve e-ticaret günümüzde o kadar hızlı büyüyor ki artık bunu takip edebilmek dahi zor bir hale gelmeye başladı. Her gün yüzlerce yeni site açılıyor ve kapanıyor. Bu siteler arasında amacı satış yapmak olan e-ticaret siteleri de azımsanamayacak kadar fazla. Bu büyüme ile birlikte ister istemez art niyetli kişiler de ortaya çıkmakta. Hem kendinizin hem de kişisel bilgilerinizin güvenliğini korumak adına alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurları beraber inceleyelim. Bu listenin, hem tüketiciler için hem de işini doğru ve dürüst bir şekilde yapmak isteyen e-ticaret firmaları için bir rehber niteliği taşıyacağını düşünüyorum.

Tasarım

Bir e-ticaret sitesinin güven sağlamasının birinci özelliği ilk girişte yarattığı izlenimdir. Tasarım ne kadar profesyonel? Site için profesyonel bir tasarım tercih edilmiş mi? Gibi soruları kendinize mutlaka sorun. Web tasarım konusunda bilgi sahibi olmak zorunda değilsiniz. Büyük e-ticaret firmalarıyla kıyaslayarak da bunu sağlayabilirsiniz. Genelde kaliteli hizmet vermeyi düşünmeyen firmalar haliyle tasarımlarına da önem vermezler.

İçerik

Bulunduğunuz e-ticaret sitesi alacağınız ya da almayı düşündüğünüz ürün hakkında bilgi paylaşıyor mu? Ürünlerle ilgili görseller kaliteli olarak mı tercih edilmiş? Yoksa sadece müşteri yorumları, ürünü yere göğe sığdıramayan içeriklerle mi dolu? Soru soracağınız bir alan var mı? Müşteri yorumları sizce gerçek mi? Bu gibi soruları yine kendinize sormanızda fayda var.
Ne yazık ki günümüzde içerik oluşturmak artık çok büyük bir sorun değil. Bu işi yapan firma ve kişiler var. Yine de ziyaret ettiğiniz sitede içerikler size samimi geliyorsa bir sonraki güven unsurumuza göz atabiliriz.

İletişim Bilgileri

İşini ciddiye alan firmalar (kişiler değil) bir yatırım yaparak işlerini büyütmek ve geliştirmek ister. Dolayısı ile de kendilerine ulaşmanız daha kolaydır. Sitede bulunan numaraları arayarak ürünler hakkında bilgi isteyebilir, verilen cevaplar ile firmaya güvenip güvenmemeniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
Ayrıca firmanın diğer iletişim bilgilerini de kontrol etmekte fayda var. Verilen adres gerçek mi değil mi sorusuna Google Map ile cevap bulabilirsiniz.
İlk 3 madde ürün kalitesi ve güvenilirliği üzerine kuruluydu. Şimdi ödeme yaparken güvenliğinizi nasıl sağlayabileceğinizi paylaşalım.

SSL Sertifikası

E-ticaret sitelerinde güvenli ödeme ve alışveriş için SSL sertifikaları bir zorunluluktur. Ayrıca girmiş olduğunuz bilgilerin şifrelendiğini de gösterir. Özellikle üye olma ekranı ve kredi kartı bilgilerini girdiğiniz ekranda SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.
SSL sertifikalarını kontrol etmenin en kolay yolu adres çubuğuna bakmaktır. Örneğin http://www.alisverissitesiburasi.com.tr sitesinde gezerken üye girişi, üye olma ve ödeme ekranlarında bu adresin yeşil olarak işaretlendiğini veya https://www.alisverissitesiburasi.com.tr olarak değiştiğine dikkat etmelisiniz. (http:// olan alan https:// olarak değişmiş olmalı)

3D Ödeme İmkânı

Son olarak en bilindik ve tercih edilen 3D yöntemini açıklamaya çalışalım. Eğer kredi kartınızla ödeme yapacaksanız ve güvenliğinizden şüphe duyuyorsanız firmanın 3D ile ödeme imkânı sağlıyor olmasına dikkat etmenizde fayda var. 3D bankalar tarafından bir SMS ile doğrulama sistemidir. Ödeme yapmadan önce tarafınıza gelen kodu ödeme ekranına girebilir, böylece banka tarafından da firmanın güvenilirliğini test etmiş olursunuz. (Bankalar genellikle güvenmedikleri firmalara ödeme altyapısı sağlamazlar.)

Tarafımca kaleme alınan bu yazı ilk defa Turkcel Blog sitesinde ve http://blog.turkcell.com.tr/internet-uzerinden-alisveris-yaparken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar/ adresinde yayınlanmıştır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın