Kredi Kartı Taksit Sınırlaması E-ticaret Sitelerini Nasıl Etkiler?

No Comments

Herkese merhaba,
2013 yılının sonunda açıklanan ve 2014 yılının ilk resmi gününde Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Şubat 2014 tarihinde  uygulanmaya başlanacak kredi kartına maksimum 9 taksit uygulaması, tahminimce e-ticaret sitelerini başlangıçta az da olsa olumsuz etkileyecektir.
Ülkemizde internet üzerinden alışverişi en cazip kılan özelliklerinden biri de peşin fiyatına 12 hatta 24 aya varan taksit seçenekleriydi. Dolayısı ile hem gerçek hem de sanal mağazalarda aynı ürüne uygulanacak taksit miktarının eşit olması tüketicilerin bir süre tercih sebeplerini yeniden gözden geçirmelerini gerektirebilir.
Kuyum ve telekomünikasyon sektöründe ise 1 Şubat taksitlendirme tamamen kaldırılacağını hatırlatmak isterim.

Ne yapmalı?

Bu süreçte en akılcı hareket hiç şüphesiz Ocak ayı boyunca taksit seçeneklerini öne sürerek kampanyalar düzenlemek ve bu doğrultuda tüketicilerin dikkatini çekmek olacaktır. Örneğin “12 Taksit İçin Son XX Gün” şeklinde bir hatırlatma satışlarınıza katkı sağlayabilir. Online reklamlarınızda, SMS ve mail kampanyalarınızda kullanmanızı öneririm.
Öte yandan ilgili yasa en çok kuyumcuları etkileyeceğinden onların görüşü ise bu kararın kalıcı olmayacağı yönünde. Bu kısmını bekleyip göreceğiz 🙂
 
En çok tartışılan konulardan biri olan “kredi kartına taksitle cep telefonu ve bilgisayar alınamayacak mı?” sorusunu da irdeleyecek olursak, ilgili maddede “elektronik eşya” değil “telekomünikasyon” ibaresi bulunmakta. Bu da bilgisayar ve tabletleri bu yasadan muaf tutmakta. Ancak cep telefonları için ortada bir karışıklık mevcut.
Örneğin 31 Aralık 2013 tarihinde BDDK tarafından yapılan açıklamada cep telefonlarında da taksit uygulamasının kalkacağı açıklanırken yasada sadece telekomünikasyon ibaresi bulunmakta, Tüketiciler Derneği (TÜDER) ise bunu iletişim firmalarının taahhüt yapmasını kapsadığını söylemekte.

Konuyla ilgili haber: http://www.radikal.com.tr/ekonomi/kredi_kartina_taksitli_telefon_alinabilecek_mi_alinamayacak_mi_iste_yaniti-1168882

Şu durumda yapılması en mantıklı duran konu kuyum satışı haricindeki e-ticaret firmalarının maksimum taksit seçeneklerini 9’a çekmesi, kuyum firmalarının ise taksit seçeneklerini kaldırması olacaktır.

Düzenleme: Yasa yürürlüğe girdikten sonra gördük ki TUDER gibi ben de yanılmışım. Ne yazık ki telefonların da taksitli satışı durduruldu.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın