IdeaSoft Verileri İle 2013 E-ticaret Raporu [Infografik]

No Comments

Sanal ödeme altyapıları, sanal mağaza ve e-ticaret teknolojileri sunan IdeaSoft, 2005 yılında bu yana, küçük ve orta ölçekli işletmelere çözümler sunuyor.

Ideasoft Kurucu ve CEO’su Seyhan Özkara’nın Webrazzi E-Ticaret’14 Konferansı’nda paylaştığı, 2013 KOBİ e-ticaret raporu işletmelerin geçtiğimiz yıldaki e-ticaret performansını yansıtıyor.

Toplam 4 bin 216 e-ticaret sitesine ulaşan ideasoft’un üye sayısı 2013 yılında 2 milyon 480 bine ulaşmış. Bu nedenle ideasoft’un sağladığı verilerin sektörde geçerli bir temsil oranına sahip olduğunu söyleyebilirim.

idesoft’un raporuna göre, KOBİ’ler 2013 yılında performansları bir önceki yıla göre belirgin bir biçimde artmış. Seyhun Özkara, KOBİ’lerin 600 bin civarı sipairiş alırken bu yıl bu rakamın bir milyonu geçtiğini belirtti.

2013 e-ticaret trendlerinin sektörlere göre dağılımında geçtiğimiz yıla göre en hızlı büyüyen dikeyin hırdavat olduğu göze çarpıyor. Rapora göre yüzde 53 oranında büyüyen dikeyi, kozmetik (yüzde 47) ve otomotiv (yüzde 45) takip ediyor.

Müşterilerin ödeme tercihlerinde ise kredi kartının diğer ödeme seçeneklerine göre açık ara önde olduğunu görüyoruz. ideasoft müşterilerinin yüzde 68′i, 2013 yılında ödemelerini bu yolla yapmayı tercih ederken, yüzde 15′i EFT ve yüzde 12′si kapıda ödeme seçeneklerini kullanmış. Mobil ödemenin oranı ise yüzde 3′te kalmış.

İllere göre kargo dağılımlarının incelendiği raporda Türkiye’nin üç büyük şehri ilk üç sırada yer alıyor. İllere göre kargo dağılımlarında İstanbul yüzde 27, Ankara yüzde 8.2, İzmir yüzde 6 ve Bursa yüzde 3.4 şeklinde sıralanıyor. Siparişlerin yüzde 54′ü de Türkiye’nin diğer illerinden gelmiş.

Infografiğin tamamını aşağıda görebilirsiniz.

ideasoft-infografik-2014-TR-640

Kaynak: http://www.webrazzi.com/2014/02/19/kobilerin-2013-e-ticaret-raporu-infografik/

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın