Google'dan Yeni Bir Güncelleme Daha Panda 4.0

No Comments

Google son zamanlarda SEO çalışması yapan internet sitelerini yakalamak adına kısa aralıklarla algoritma güncellemesine gidiyor. Yaptığı son algoritma güncellemelerinden birtanesi de Panda 4.0 güncellemesi.
Aslında yeni bir panda güncellemesinin geleceğini Search Marketing Expo’da Google’ın web spam ekibi başkanı matt cutts bizlere bildirmişti. Aradan 6 ay gibi bir süre geçtikten sonra Google bu güncellemeyi gerçekleştirdi ve matt bu güncelleştirmeyi twitter hesabı üzerinden duyurdu. Aynı tarihlerde bir de Payday – Loans 2.0 algoritmasını devreye soktular fakat matt cutts’un söylediğine göre bu algoritmanın arama sonuçları üzerindeki etkisi %0.3 olduğu için SEO uzmanları bu algoritma üzerine pek fazla yoğunlaşmadı.
2014-05-4.0PandaBLOG_graphic_1a1

Panda Güncellemesi Neleri Getirdi ?

Uzunca bir süredir SEO bloglarında ve SEO forumlarında panda güncellemesinin SEO dünyasına neler getirdiği konuşuluyor. Açıkçası bizim de bu konu ile ilgili yazımızı biraz geç yazmamızın sebebi oluşan ortak kanaatleri toplayıp kesin olan doneleri sizlerle paylaşmak istememiz.

Bu algoritma güncellemesinin içerikle ilgili olduğunu kesin bir dille söyleyebiliriz. Panda 4.0 güncellemesinden sonra spam yapmayan metinsel içeriğe sahip olan sitelerin arama sorgularında daha fazla görüldüğü neredeyse SEO ile ilgilenen herkesin ortak kanaati. Fakat yine en çok ziyaretçi kaybeden siteler de yine metinsel içeriğe sahip olan internet siteleri oldu. Aşağıdaki grafiklerde bunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Veriler SEOZOM’un yayınladığı Panda güncellemesinin ilk sonuçları başlıklı yazıdan alınmıştır. Bu yazıyı da okumanızda fayda var, güncelleme sonrasında Türkçe sitelerde yapılan ilk analizlerden birtanesi. Panda 4.0 güncellemesine ait güzel ipuçları yakalamışlar.

İşte Grafik;

SEO-gorunurlugu

Haber sitelerinin bu kadar ziyaretçi kaybetmelerinin sebebi haber yayınlamak yerine, arama motorlarından ziyaretçi çekmek için içerik girişi yapmayı tercih etmeleri. Ve kısa kısa içerikler ile sayfalar oluşturmaları. Foto galeriler bunların başında yer alıyor.

Ayrıca ziyaretçi kaybeden bir diğer önemli kitle de yabancı içerikli internet siteleri;

yabanci-sitelerin-SEO-gornurlugu

Bu güncelemeden etkilenenler sadece SEO çalışmasını abartanlar yada SEO çalışması yapan internet siteleri değil. Searchengineland’da yayınlanan bilgiye göre ingilizce arama sorgularının %7,5 oranında etkilendiği söyleniyor. Kaynak: Google Begins Rolling Out Panda 4.0 Now 

Aşağıda Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birtanesi olan eBay’ın UK’daki SEO görünürlüğü grafiği mevcut. Güncelleme sonrasında SEO görünürlükleri %50 oranında düşüş göstermiş.

eBay-SEO-gorunurlugu-UK

Bu düşüş sadece bölgesel değil. Ebay’ın Türkiyedeki SEO görünürlüğü de aynı oranda düşmüş.

eBay-SEO-gorunurlugu-TR

Buradan anlaşılıyor ki Google bu güncellemesinde genel bir konsept değişikliğine gitmiş ve arama sorgularında ne tür sitelerin daha ön planda olması gerektiğine karar vermiş. Bu karar herzamanki gibi kaliteli içerik yayınlayan ve otorite olma konumuna erişmiş internet siteleri yönünde olmuş. İlerleyen günlerde güncellemeye dair yeni veriler toplandıkça bizde farklı makaleler ile sizlere bu güncelleme hakkında bilgi vereceğiz.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment