Google Adwords Uzmanı Nasıl Olunur?

No Comments

Google Adwords artık tartışmasız online pazarlama ve dijital reklamcılığın lideri. Bunun aksini iddia edenle saatlerce tartışabilirim. 🙂 İlk zamanlar “Google için yeni bir kazanç sistemi” olarak görülen Google Adwords zamanla dünyada ve ülkemizde yeni bir meslek ve ünvan oluşmasını sağladı: Google Adwords Uzmanı
Peki Nedir Bu Google Adwords Uzmanı?
Google Adwords uzmanı ya da Adwords uzmanı olan kişiler internet üzerinden reklamlarınızın en doğru şekilde yönlendirilmesi ve yönetilmesi için bir tutar karşılığı hizmet aldığınız kişilerdir diyebilirim. Ancak bu sadece görünen yüzü. İyi bir adwords uzmanı aynı zamanda Google Adwords İş ortağı olmalı ve Google tarafından düzenlenmiş sınavlarda geçerli not almış olmalıdır.
Bir Adwords Uzmanı Ne İş Yapar?
Bir adwords uzmanı, Google Adwords konusundaki tüm bilgi ve birikimini sizin için kullanır ve reklamlarınızın daha başarılı sonuçlar elde etmesi için uğraşır.
Neden Bir Adwords Uzmanı İle Çalışmalısınız?
Daha önce de belirttiğim gibi bir adwords uzmanı ile çalıştığınızda reklamlarınızın daha başarılı sonuçlar almasını hedeflersiniz. Daha düşük maliyetlerle daha fazla tıklama ve kazanç hedefler, bu doğrultuda sizin için çalışır.  Hatta bu konuda daha önce bir yazı yayınlamıştım. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
Son Olarak; Nasıl Google Adwords Uzmanı Olursunuz?
Google Adwords uzmanı olabilmek için öcelikle bol bol farklı alanlara hitap eden reklamlar yönetmelisiniz. Daha sonra Google Adwords sınavlarına girerek bilginizi ispatlamalı ve sertifikaları almalısınız. Dilerseniz de bu bilginizi bir şirket ya da ajans için kullanabilir ve ajansınızı Google Partners konumuna taşıyabilirsiniz. Akıl Fikir Medya için benim yaptığım da buydu. Partner hesap bilgilerimi Akıl Fikir Medya Google Partner bağlantısında görebilirsiniz.
Bonus: Bir Adwords Uzmanı Ne Kadar Kazanır?
Eğer amacınız internet üzerinden para kazanmak ve zengin olmaksa Adwords uzmanı olarak bunu gerçekleştirmeniz imkansızdır diyebilirim. Çünkü tüm kazancınızı Adwords hesap sahipleri yani müşterileriniz belirler. Genelde çalışma sistemi aylık reklam bedeli üzerinden komisyon almak üzerine kurulu olduğundan ortalama %10 kazanırsınız. Diğer bir deyişle aylık 50,000 TL bütçe yönettiğinizde tahmini aylık kazancının 5,000 TL olacaktır.
Bonus 2: Bir Adwords Uzmanı ya da Ajansına Nasıl Güvenirsiniz?
Pek çok ajans ve birey tarafınıza ulaşıp, sabit bir bütçeyle sınırsız tıklama ya da gösterim vaadetse de bunun aslı yoktur ve tamamen müşteri kazanımına yönelik ticari bir uydurmadır. (Benim de müşterilerimi arayana bazı işgüzarlar kafa karıştırmakta ancak sonucunda kimi müşterilerim tarafıma yeniden ulaşıp reklamlarını yeniden yönetmemi talep etmekteler.) Dolayısı ile akla uygun olmayan sınırsız, ücretsiz gibi kelimelerle aklınızı karıştırmaya çalışan kişilere güvenmemeniz başlangıçta doğru kişilere ulaşmanız için yeterlidir.
Bir diğer yolda (her ne kadar hepsi için geçerli olmasa da) API ya da özel bir panelden kontrol etmenizi isteyen ajans ya da kişilere güvenmemenizdir. Yazılımlar aracılığı ile gerçek olmayan rakamları tarafınıza yansıtabileceklerinden, size tavsiyem şiddetle kendi adwords hesabınız üzerinden kontrole izin veren firma ve kişilerle çalışmanızdır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın