Google Adwords Rakiplerinizi Analiz Edin

No Comments
Merhaba;

Bugün de hayatta olduğumuza (!) göre paylaşım yapmaya devam edebiliriz sanırım 🙂
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki anlatacağım özellik çok çok işinize yarayacak. Rakiplerinizin aynı anahtar kelime üzerindeki gösterim oranlarını analiz ederek gerek duyduğunuz takdirde iyileştirmeler yapmanıza olanak sağlamaktadır.
Diğer bir deyişle aynı anahtar kelime üzerinden gösterim oranlarınızı % değeri ile analiz etmenize olanak sağlamaktadır.
Çok fazla uzatmadan nasıl yapılacağını anlatmak istiyorum:
1. Google Adwords hesabınıza giriş yapın.
2. Kampanyalar alanına giriş yapın.
3. Anahtar Kelimeler sekmesine tıklayın.
4. Karşılaştırmak istediğiniz anahtar kelimenin solunda bulunan seçme kutucuğu ile bu anahtar kelimeyi seçin.
5. Anahtar kelime ayrıntıları butonuna tıklayarak açılan pencereden Açık Arttırma Bilgileri (yalnızca tek anahtar kelime için) seçeneğini seçin.
Karşınızda rakipleriniz ve gösterim oranları.
Peki bu tablodaki rakamlar neyin nesi?
* Bu açıklamalar resmiyet kazanması için Google Adwords sayfasından alınmıştır. Parantez içerisinde yazdıklarım ise kişisel yorumumdur.)

Gösterim payı:
Sizin de yer aldığınız açık artırmaların oranı cinsinden, katılımcının gösterim alma sıklığı.
Gösterim payı, aldığınız gösterim sayısının, almaya uygun olduğunuz tahmini gösterim sayısına bölümünün yüzde cinsinden ifadesidir. Uygunluk, mevcut reklamlarınızın hedefleme ayarlarına, onay durumlarına, tekliflerine ve Kalite Puanlarına dayanır. Bu rakam, günde bir kez güncellenir
(Kalite puanı, teklif gibi değerlere dayanarak ne kadar sık çıktığınızı göstermektedir.)
Ort. konum:
Katılımcıya ait reklamların, bir gösterim aldıklarındaki (tüm başarılı açık artırmalar) ortalama konumu. (Diğer bir deyişle kaçıncı sırada çıktığınızın ortalaması)
Çakışma oranı:
Reklamınızın diğer bir katılımcının reklamı ile aynı anda gösterim alma sıklığı. (Malumunuz aynı anahtar kelimeye sahip firma sayısı arttıkça reklamlar da birden fazla gösterilecektir. Dolayısı ile aynı anahtar kelimeye sahip firmalar ile aynı anda gösterilme olasılığınız)
Üstündeki konum oranı:
Bir başka katılımcıyla beraber aynı açık artırmada bir gösterim aldığınızda, diğer katılımcıya ait reklamın sayfada sizin reklamınızdan daha yüksek bir konumda gösterilme sıklığı. (En çok dikkat etmeniz gereken alan. Buradaki değeri fazla olan firmalar sizden daha üst sıralarda çıkıyor demektir. Dolayısı ile bu anahtar kelimede iyileştirmeler yapmanız faydanıza olacaktır.)
Sayfanın üst kısmı oranı:
Bir katılımcının reklamı gösterim aldığında, bunun sayfanın üst kısmında, arama sonuçlarının yukarısında gösterilme sıklığı. (Üst kısımda en fazla 3 adet reklam gösterilmektedir. Bu anahtar kelime ile arama yapıldığında ilk 3 siteden olma olasılığınız)

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın