Google Adwords Mobil Reklam Engelleme

No Comments

Eğer bir Google Adwords uzmanıysanız ya da Google Adwords reklamlarını yönetiyorsanız, bir süre sonra görüntülü reklam ağında yayınladığınız reklamların gereksiz yere tıklandığını farketmişsinizdir. Bu reklamlar çoğunlukla mobil uygulamalarda yayınlanan reklamlar olup, pek çok defa da yanlışlıkla tıklanmaktadır. Dolayısı ile reklam için harcanan bütçenin bu kısmı da çoğunlukla boşa gitmektedir.

Peki Google Adwords Reklamlarınızın Mobil Uygulamalarda Görüntülenmesini Nasıl Engellersiniz?

Mobil uygulamalarda reklamlarınızın görüntülenmemesi için 2 işlemi yapmanız %90 üzerinde bir oranda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ne yazık ki %100 oranda başarı sağlanamıyor (en azından şimdilik)

1. İşlem – Kategori Bazlı Hariç Tutma

Değişiklik yapacağınız kampanyaya girin ve üst tarafta bulunan sekmelerden Görüntülü Reklam Ağı seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada en altta bulunan Kampanya Hariç Tutmaları seçeneğini seçin. Açılan sayfada bulunan Site Kategorisi Seçenekleri tablosunun sağ üst köşesinde bulunan kalem ikonu yardımı ile düzenleme ekranını açın.
Açılan sayfada site kategorilerini göreceksiniz. Bunların arasında GMob mobil uygulama geçiş reklamsız seçeneğini hariç tutun.
Bu işlem ile ilk aşamayı tamamlamış olduk.

2. İşlem – Yerleşim Hariç Tutma

İlk işlemi yaptığınızı farzederek aynı sayfanın üst sıralarında bulunan Yerleşimler tablosunu düzenleyin ve içeriğine adsenseformobileapps.com linkini yapıştırın.
Böylece Adsense yayıncılarından mobil oyunları hedefleyen yayıncıları da reklamlarımızın dışında tutmuş olduk. Diğer bir deyişle Google Adwords ekibine reklamlarımızın mobil oyunlarda gösterilmesini istemediğimizi iletmiş olduk. Aynı zamanda bu ekranda reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz web siteleri varsa onları da ekleyebilirsiniz. Örneğin GMail gibi sitelerde dönüşümler oldukça düşük ve yanlışlıkla tıklamaya müsait alanlar bulunmaktadır.
2. işlem ilk işleme göre daha başarılı sonuçlar vermekte ancak yine de her ikisini de yapmanızı tavsiye ediyorum. Konuyla ilgili Google Adwords ekibi tarafından hazırlanan detaylı bilgiyi https://support.google.com/adwords/answer/1722057?hl=tr adresinde inceleyebilirsiniz.
Bol kazançlı tıklamalar ve bol bol dönüşümler dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın