Google AdWords Dönüşüm İzleme Özelliğinde Değişiklikler Geliyor

No Comments

Google Partners olarak tarafıma gelen son mailde Google Adwords ekibi tarafından dönüşümlerle ilgili bir takım geliştirmeler yapılacağını öğrendim. Açıkçası oldukça güzel geliştirmeler olduğunu kabul etmeliyim.
Gelen mailin içeriği şöyle;
Neler değişiyor?
– Dönüşümlerin sayılmasında daha fazla esneklik. Şubat 2014’ten itibaren, farklı dönüşüm işlemlerinin nasıl sayılacağını belirleyebileceksiniz. Örneğin, dönüşüm işlemlerinin (satışlar gibi) tüm örneklerini sayarken, diğerlerinin (potansiyel müşteriler gibi) yalnızca birbirinden farklı örneklerini saymayı tercih edebilirsiniz.
– Dönüşüm sütunu adlarını anlamak artık daha kolay.
“Dönüşümler (tıklama başına 1)” sütun adı “Dönüşümle sonuçlanan tıklamalar” olarak değiştirilecek. Bu yeni sütun adı, söz konusu sütunun gerçekten neyi saydığını daha doğru bir şekilde temsil edecektir: en az bir dönüşüme yol açan tıklamaların sayısı. Çoğu durumda, yalnızca dönüşümle sonuçlanan tıklamaları değil, dönüşümleri saymak istersiniz.
“Dönüşümler (tıklama başına birden çok)” sütunun yerini, ek işlev kazandırılmış olan yeni bir “Dönüşüm sayısı” sütunu alacaktır. Bu sütun dönüşümleri, her dönüşüm işleminin tercih ettiğiniz sayılma şekline göre sayacaktır.
Çalışma şeklini anlatan örnek
Acme Corp adlı şirket, AdWords’ü kullanarak iki önemli dönüşüm elde ediyor: İnternet üzerinden kullanılan vergi yazılımının satışı ve yüz yüze danışmanlık hizmeti için potansiyel müşteriler. Kullanıcıların geliştirdikleri vergi yazılımını birden çok kez satın aldığını fark ediyorlar (belki de müşteriler, eyalet vergileri ve federal vergiler için ayrı ayrı alım yapıyor). Bununla birlikte kullanıcılar, birden çok potansiyel müşteri formu da dolduruyor. Acme her satış için bir dönüşüm saymak istemekle birlikte, yalnızca farklı olan potansiyel müşterileri saymak istiyor.
Şirketin AdWords reklamının aldığı bir tıklama iki satışa ve iki potansiyel müşteriye yol açmışsa, önceki “Dönüşümler (tıklama başına birden çok)” dört dönüşüm sayarken, “Dönüşümler (tıklama başına bir)” yalnızca bir dönüşüm sayar. Acme üç dönüşüm görmek istiyor: her satış için dönüşüm ve her farklı potansiyel müşteri için dönüşüm. Artık esnek dönüşüm sayımı sayesinde Acme, AdWords’te ölçtüğü dönüşüme yol açan her işlem için doğru dönüşüm sayısını görebilir.
Esnek dönüşüm sayımı hesabınızı nasıl etkiler?
Hiçbir şeyi değiştirmezseniz, “Dönüşüm sayısı” sütununuz, bugün gördüğünüz “Dönüşümler (tıklama başına birden çok)” ile aynı görünecektir. “Dönüşümler (tıklama başına 1)” sütunu, işlevinde bir değişiklik olmamakla birlikte “Dönüşümle sonuçlanan tıklamalar” olarak yeniden adlandırılacaktır.
Artık AdWords’te dönüşümleri nasıl sayacağınızı seçebildiğinize göre, elde ettiğiniz dönüşümleri görebileceğiniz en iyi yer “Dönüşüm sayısı” sütunu olacaktır. “Dönüşümle sonuçlanan tıklamalar” sütunu yalnızca dönüşüme yol açan tıklamaları sayar, toplam dönüşümleri değil.
Esnek dönüşüm sayma işlevi, hesabınızda Şubat ayında kullanıma sunulacaktır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın