Facebook, News Feed Algoritmasını Markaların Lehine Değiştirdi

No Comments

Facebook, News Feed algoritmasını bir kez daha bir adım ileriye taşıyarak değiştirdi. Bugüne dek farklı algoritmalar deneyen ve organik anlamda kullanıcıların memnuniyetini sağlamak için gözle görülmese de dünden bugüne pek çok değişiklik geçiren News Feed algoritması, tekrar değişti.
Yeni News Feed algoritması, markaların lehine olacak şekilde düzenlenmiş durumda. Bu düzenleme ile birlikte herhangi bir markanın içerik metinlerinde, diğer başka bir markanın adının etiketli olarak yer alması durumunda, o içerik diğer sayfayı beğenenlere de gözükmeye başlayacak.
Örnek vermek gerekirse, Webrazzi Facebook sayfası üzerinden bir içerik içinde X markasının adı geçerse, X markasını beğenenler tarafından bu içerik görülecek. Böylece X markasını beğenenler, Webrazzi sayfasını beğenmemiş olsalar da X sayfasının içeriğini görebilecek.
Facebook’un yeni News Feed algoritmasının en güzel yanı, artık markaların birbiriyle konuşması ve referans vermesinin çok daha değerli bir hale gelecek olması.
Aslında biraz daha detaylı konuşmak ve açıklama gerekirse, basit de olsa artık Facebook sayfaları arasında da bir kelime bazlı içerik optimizasyonu konusu önem kazanacak. İçeriklerde farklı markaların adını geçiren sayfalar, o sayfaların kullanıcılarına daha kolay şekilde erişebilecek. Tabii ki bu işin bir algoritması olduğundan bu içeriklerin doğru konumlandırmayla kullanılması önemli.
Buraya kadar bahsettiğim kısmı her ne kadar daha çok markaları ilgilendiriyor olsa da, Facebook son kullanıcılar için yapılan bir değişikliği de test etti ve artık yeni algoritma ile birlikte yayına aldı. Bu değişiklikte, bir arkadaşınız sizi fotoğrafta etiketlediğinde, sizin arkadaşlarınız o etiketlemeyi yapan arkadaşınızı görecek. Kısacası arkadaşınızın arkadaşı, arkadaşınız olmamasına rağmen arkadaşınızı bir fotoğrafta etiketlediği için sizin Facebook ana sayfanızda görünebilecek. Bu da kullanıcılar arasındaki bağı güçlendirecek bir adım.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın