E-ticarette Sosyal Ağların Önemi ve Yapılması Gerekenler

No Comments
Öncelikle belirtmek isterim. Bu makale aslında projesinde destek olduğum ve çok da sevdiğim tanıdığıma gönderdiğim bir maildir. Baktım ki bayağı döktürmüşüm, sizlerle de paylaşayım istedim.

GİRİŞ:
Sosyal ağlarda daha fazla bulunmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden sana yol gösterecek bir yol haritası hazırladım. Burada yazılanları yapman çok işimize yarayacaktır, zira google son güncellemede en çok sosyal ağları önemsediğini açıkladı.
Bulunmamız gereken sosyal ağlar ve bu sitelerde yapılması gereken işlemler aşağıda. Yapamayacak gibi hissedersen tarafıma bildirebilirsin. Destek olacağımdan şüphen olmasın.
GELİŞME:
Facebook:
Facebook şu anda en popüler sosyal ağ hiç kuşkusuz. Bu yüzden bu sitede varlığımızı muhakkak hissettirmeliyiz. Şöyle ki;
1 adet profil 1 adette hayran sayfası oluşturmalıyız. Profil ve hayran sayfasını eşleştirerek paylaşımları bu alanda birden yapmalıyız. Bunun dışında insanların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmakta da fayda var. Örneğin eğlenceli videolar (genelde günün videosu, haftanın eğlencesi gibi isimler verilir) ya da sevimli hayvan fotoğrafları (mini etek içine girmiş bir kedi gibi) paylaşmak her zaman ilgi çekici olmuştur.
Bunun haricinde ise bir alternatif yöntem ise farklı grup ve hayran sayfaları oluşturmak. Örneğin konumuzu mini etek ise Mini Etek Sevenler ya da Mini Etek Bir Tepkidir gibi sayfalar oluşturarak insanları çekmeli, belli bir hayran kitlesine ulaştıktan sonra da buradan yine sitemizin reklamını yapabiliriz. Bu oldukça tutulmuş bir yöntemdir.
Twitter:
Twitter insanların ilgisini çekmeyi en kolay başarabileceğimiz alan. Kısa paylaşımlar ile ürünlerimizin tanıtımını yapabiliriz. Ancak twitter da takipçi çekmek biraz daha zordur. Nedeni ise insanların herkesi takip etmeye layık görmeyişi. Bunun da çözümü takip etmekten geçer. Her gün onlarca kişiyi takip ettiğimizde zamanla onların da bizi takip ettiğini göreceksin.
Youtube:
Benim favori sosyal ağım. Hem eğlenceli hem de yararlı bir site. Google tarafından satın alınması da cabası. Youtube üzerinde sektörle alakalı videolar yükleyerek ilgi çekmek mümkün. Burada dikkat etmemiz gereken hesabı oluştururken ve video yüklerken eklenen etiketler. Muhakkak ama muhakkak anahtar kelimelerimiz geçmeli. Dilersen burada ben yardımcı olabilirim. Dediğim gibi zaten sevdiğim bir ortam 🙂 http://www.youtube.com/ademaltan benim oluşturduğum kişisel kanal. Tasarımda pek müdahale etmedim ancak müdahale edilmesine olanak sağlanmakta.
Youtube pek ziyaretçi sağlamaz ama sitenin yükselmesine inanılmaz faydalı olmakta.
Pinterest:
Pinterest resim paylaşımı üzerine kurulu bir sosyal ağ. Biz de ürünlerimizi paylaşarak ilgi çekici hale getirebiliriz.
Google Plus:
SEO denince vazgeçilmezim. Biricik Google Plus’ım benim. Hem site indexlenme hızını arttırır hem de içeriği çok fazla kişiyle paylaşmaya yardımcı olur. Burada da muhakkak bulunalım. Bu arada Google+ olarak görürsünüz genelde 🙂
Linkedin:
Bu aslında bir iş ağı. Ancak Google bunu da çok seviyor. Zaten üye sayısını incelersen ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Burada da aynı Facebook gibi profil ve şirket sayfası oluşturacağız. Sık sık paylaşım yapacağız. Etkisini en hızlı gösteren sitelerden biridir 🙂
Frienfeed:
Bu site aslında çok sevemediğim bir site ama popüler işte. Kolay olsun diye Facebook ile entegre ettik mi tamamdır. Aynı konuları tek seferde paylaşırız. Hatta zor geliyorsa linkedin ve twitter için de aynı işlemi yapabiliriz.
Ve Blog:
Blog işin eğlence tarafı esasında. Ancak haberleri yayınlarken sosyal ağlarda paylaşmanın da en kolay yolu. 1-2 eklenti ile tüm haberleri onlarca sosyal ağda paylaşabiliyoruz. Ayrıca backlink de sağlıyor. Bir diğer güzel tarafı ise açtığımız konular google da daha çabuk üst sıralara tırmanıyor.
SONUÇ:
Sosyal ağlarda daha fazla site bulmak mümkün ancak bu saydıklarım çok önemli. Bunlar bizi tabiri caizse uçurabilecek siteler. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment