E-ticarette Promosyonların ve İndirimlerin Önemi

No Comments
Ekonomide bir kural vardır ekonomik durgunluk yaşandığı dönemlerde toplumların yüzde 80 i gıda harcamalarından yüzde 70 i ise gıda dışı tüketim harcamalarından kesintiye giderler. Ülkemizde ekonomik durgunluk olduğunu söylemek doğru olmasa bile dünya piyasaları açısından bir belirsizlik ve tedirginlik vardır . Belirsizlik ve tedirginlik insanların harcamalarında kesintiye gitmesi için yeterli bir nedendir. Bu durumu eticaret açısından iyi gözlemleyip online satış ve pazarlama politikalarımızı ona göre belirlemeliyiz.

Son yıllarda dünyadaki ve ülkemizdeki başarılı eticaret sitelerini inceleyecek olursak bu yaklaşımın bu dönemde aslında ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde son yıllarda çok başarılı olan eticaret sitelerine bakacak olursak ; markafoni, trendyol vb indirim fırsatları sunan siteler ve bunların yanı sıra müşterilerine çok iyi promosyonlar sunan satış siteleri olduğunu görebiliriz.
Online satış sitelerinin bu gibi dönemlerde yapması gereken müşterilerine avantajlı , uygun veya indirimli alışveriş yaptığını hissettirmek olamalıdır.
Konuya promosyonlar açısından baktığımızda (a ürünüyle b ürünü yüzde 50 indirimli , 300 TL alışveriş yapana 50 TL indirim vb.) uygulanabilecek birçok promosyon var aslında özetle yapılması gereken tüketicilere çok avantajlı bir alışveriş yaptığını hissettirmektir. Peki bu durum nasıl olacakta eticaret sitelerine karlarını düşürmeden ve ekstra masraflar çıkarmadan sağlanacak , gerçekten uygulaması zor görünüyor ancak ürünleriniz ve uygulanabilecek promosyonlar üzerine biraz düşünerek uygulamaya koyabiliriz.
Halihazırdaki promosyonlardan hareketle promosyonlarınızı hazırlasanız bile yeterli olabilir. Size düşecek görev daha çok ürünler ve karlılıkları üzerine biraz kafa yormak olacaktır.
Eticaret sitelerinin indirim ve promosyon uygulamaları için mevcut şartlarda öncelikli yapması gereken tüketicilere avantajlı alışveriş yaptığını hisstetirirken bir yandan da satış cirolarını artırmak olmalıdır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın