E-ticaret Yazılımları Bölüm 5: Magento

No Comments

Bu yazı Solem Teknoloji kurucusu Barbaros Selim Büyükelçi tarafından kaleme alınmıştır.

Günümüz dünyasında herkes internete bağlıyken doğal olarak e-ticaret birçok büyük marka ve küçük girişimler için bir gereklilik olarak ağırlığını koymaya devam ediyor.
Adem Bey daha önceki yazılarında tek tek e-ticaret altyapılarını ele aldı. Bu yazıda ise sadece Magento’ya ve neden tercihte ilk sırada olması gerektiğine madde madde açıklık getirmeye çalışacağım.
1- Magento’nun SEO Gücü
Eğer yüzbinlerce lira pazarlama bütçesi olan üst düzey kurumsal bir marka değilseniz ilk iş olarak arama motoru optimizasyona yönelmeniz gerekiyor. Çünkü arama motoru optimizasyonu uzun vadede internetteki yerinizi sağlama almanızı sağlayan nispeten düşük maliyetli bir yatırım ve e-ticaret altyapınız arama motoru ile büyük oranda uyumlu olmalı.
Magento varsayılan olarak tamamen arama motoru optimizasyonuna elverişli bir yapıda kodlanıyor ve Magento firmasının üzerine en çok eğildiği konulardan biri de bu alandaki yazılım kısıtlamalarını ortadan kaldırmak. Community versiyonunun açık kaynak kodlu oluşu da bu alanda yüzbinlerce geri bildirimin gelmesine olanak sağladığı için arama motoru optimizasyonu Google’ın algoritmalarında yaptığı değişikliklerle paralel olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu özellikten faydalanmak için tek yapmanız gereken Magento’yu sunucunuza kurmak ve ürün açıklamalarınızda ilgili alanlara biraz özenerek güzel açıklamalar, meta descriptionlar yazmak.
2- Tasarım Çeşitliliği
Hazır altyapıların aksine Magento’yu tercih eden firmaların binlerce tasarım seçeneği önlerine serilmiş oluyor. Kurumsal kimliklerine uygun olan bir tasarımı kullanabilirler veya bütçelerinden birkaç bin doları kurumsal kimlikleriyle tamamen uyumlu bir tasarım yaptırmak için kullanabilirler. Olasılıklar neredeyse sınırsız. Günümüzde Magento için üretilen bir çok tasarım performans ve arama motoru optimizasyonu yönünden bir çok ayarlanabilir ek özellikle geliyor ve hepsi Google’ın schema.org entegrasyonuna sahip. Bu SEO için Magento’nun gücüne güç katıyor.
3- Onbinlerce Eklenti
Söz konusu Magento olunca illaki ihtiyacınızı karşılayan bir eklenti yapılmıştır. Magentonun eklenti marketinde irili ufaklı birçok firmanın farklı amaçlar için ürettiği ve Magento’nun varsayılan olarak sunmadığı ek özellikleri sunan binlerce ücretli-ücretsiz eklenti mevcut.
4- Mükemmel Modüler Yapı
Magento’da her alan birbiri ile uyumlu çalışır ve modüler bir yapıdadır. Dolayısıyla Magento için istenen ek özellikleri geliştirmek işinin ehli firmalar tarafından yapıldığında gayet sağlıklı sonuçlar verir.
5- Güvenlik
Magento altyapı olarak dünyanın en güvenli e-ticaret yazılımlarından biridir. Birçok güvenlik açığı Magento firmasının kendisi tarafından tespit edilir ve hemen gerekli güncellemeler yayınlanarak olası güvenlik açıkları kapatılır. Son 2 yılın raporlarında sunucu düzeyinde güvenlik problemleri sebebiyle bazı Magento siteler sorun yaşamış olsalar bile sunucuya erişim sağlamadan Magento’yu “hacklemek” neredeyse imkansız.
6- Kod Düzeyinde Erişim
Magento açık kaynak kodlu olduğu için eğer işe hakim kişilerle çalışıyorsanız istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
7- Web Servis API
Magento birçok üçüncü parti servis ve yazılımla entegrasyonlara açık olarak inşa edilmiştir. Kısaca Magento’yu her şey ile entegre edebilirsiniz.
8- Uluslararası Yerelleştirme İmkanı
Sadece hedeflediğiniz ülkelerin ziyaretçilerine o ülkeye özel mağazanızı açabilir, birden fazla ülkeye birden fazla para birimi ve müşteri hedeflemeleriyle satış yapabilirsiniz.
9- Multichannel Avantajı
Magento’yu N11, Sanalpazar, Gittigidiyor gibi pazaryerleri ile entegre edebilirsiniz. Bu sayede sadece Magento ile birden fazla pazaryerinde ürünlerinizi satışa sunabilir her pazaryeri ile ayrı ayrı uğraşmaktansa sadece Magento panelinizden tüm e-ticaret süreçlerinizi yönetebilirsiniz.
10- ERP Entegrasyonları
Bir önceki maddeye istinaden eğer Akınsoft Volvox, SAP, Logo Tiger, Nebim vb. herhangi bir ERP yazılımı ile Magento’yu tamamen entegre edebilir ve tüm iş süreçlerinizi otomatize ederek zamandan ve maliyetlerinizden tasarruf edebilirsiniz. Hangi pazaryeri ile entegre olduğunuz farketmeksizin Magento admin paneline bile giriş yapmanıza gerek kalmadan ürünlerinizi güncelleyebilir, stoklarınızı, müşterilerinizi, siparişlerinizi kısacası tüm iş süreçlerinizi sadece ERP yazılımınız üzerinden tek bir yerden takip edebilirsiniz.
11- Point of Sale (Fiziki Mağaza) Uyumluluğu
Birden fazla mağazanız var ve stoklarınızı takip etmekte zorlanıyorsanız mağazalarınızın stoklarını Magento ile kolayca entegre edebilir ve müşterilerinize iade/değişim imkanını mağazalarınızda sunabilirsiniz. Özellikle moda sektöründeki şirketler için özellikle önemli bir konudur.
12- Remarketing Otomasyonları
Sepetini terk eden, alışverişini tamamlamadan çıkan, bir ürünü birkaç kez ziyaret edip kararsız kalan müşterilerinizi sitenize geri çağırmak ve alışveriş yapmaya onları ikna etmek için otomatik mailler, sms’ler gönderebilirsiniz ve tek tek raporlarla uğraşmanıza gerek kalmaksızın sepet terklerini satışa çevirme oranlarınızı arttırabilirsiniz.
Magento’yu tercih etmek istiyorum ama Türkiye’de destek alabileceğim bir firma bulamadım veya proje maliyetleri firmamız için çok fazla diyorsanız Solem Teknoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Bugüne dek 30’un üzerinde yerel ve uluslararası firmaların E-Ticarette yerlerini almalarına yardımcı olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın