E-ticaret Sitesi Sahipleri İçin Fiyat Karşılaştırma Siteleri

No Comments

Satın almak istenilen bir ürünün en uygun fiyatla hangi mağazada satıldığını bulup, alışverişi oradan yapmak fiziki dünyada adettendir. Kullanıcıların bu alışkanlıklarını online dünyada da devam ettiren fiyat ve ürün karşılaştırma siteleri, online alışveriş tutkunları tarafından oldukça ilgi görüyor. Bu tarz sitelerde kullanıcı yorumlarına da erişme şansı yakalayan tüketiciler, satın alma kararlarını bu şekilde verme yoluna gidiyorlar. Ben de ülkemizdeki en popüler fiyat karşılaştırma sitelerini bir araya getirdim.

Akakce.com
Türkiye’nin ilk fiyat karşılaştırma sitesi olarak kurulan akakce.com, 350’ye yakın alışveriş sitesinin fiyatlarını iki saatte bire varan fiyat güncellemeleri ile tüketicilere sunuyor. Geçtiğimiz ay görüşlerini aldığımız akakce.com’un Kurucu Ortağı Koray Karataş, 2012 yılı içerisinde yaklaşık 25 milyon tekil kişinin fiyat karşılaştırması yaptığını vurgulamış, 2011 yılında ise bu rakamın 19 milyon tekil kişi civarında olduğunu belirtmişti. Gittigidiyor, Yenicarsim gibi pazar yerlerine ek olarak Markapon, Grupfoni, Grupanya ve Yakala.co gibi fırsat sitelerini de anlık olarak inceleyen Akakce.com; Darty, Teknosa, Electro World gibi online ve fiziksel dünyada yer alan 2 binin üzerinde markanın fiyatlarına da bünyesinde yer veriyor. Aylık 3 milyon tekil kullanıcısı akakce.com’da, 2009 yılından bu yana mobil olarak fiyat karşılaştırılabiliyor ve barkod üzerinden fiyat karşılaştırma imkanı sunan bir uygulamaya da sahip durumda. Bu doğrultuda sitenin trafiğinin yüzde 10’unun mobil üzerinden geldiğini de belirtelim.
Ucuzu.com
2004 yılından beri hizmet veren Ucuzu.com, alanındaki en eski ve bilinen online fiyat karşılaştırma sitelerinden. Aranılan ürünün, hangi mağazada ve ne kadara satıldığı konusunda detaylı bilgiler sunan Ucuzu.com, ürünün satışta olduğu mağazanın güvenilirliğini, ürünlerin detaylı özelliklerini ve önceki müşteriler tarafından yazılmış mağaza ve ürün yorumlarını da kullanıcılarıyla paylaşıyor. Site ayrıca mobil uygulamasıyla, ürünleri isimleriyle ya da barkodlarını okutarak arama yapabilme ve diğer mağazalardaki fiyatlarına ulaşma imkanını da beraberinde getiriyor. Detaylı ürün açıklamaları, kullanıcı görüşleri, oylamalar ve videolarla müşterilerin doğru seçimler yapmasına yardımcı olan Ucuzu.com, iPhone uygulamasıyla da hizmet vermekte. Ayrıca, 15 ana kategori altında ve pek çok alt kategoride ürünün yer aldığı sitede kullanıcılar, binlerce markaya ait çeşitli ürünlerin fiyatlarını karşılaştırıyor.Cimri.com
2008 yılında Gittigidiyor’un kurucuları tarafından hayata geçirilen online fiyat karşılaştırma sitesi Cimri.com, Mayıs 2011’de ise Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi fonlarından iLab Ventures tarafından satın alındı. Sunduğu detaylı filtreleme seçenekleri ile ürünleri teknik özellikleri ve fiyatları açısından birbiri ile karşılaştırmaya olanak tanıyan Cimri.com; ürünlerin mağazalardaki güncel fiyatlarını, fiyat geçmişlerini, açıklamalarını, teknik özelliklerini, resimlerini, videolarını , kullanıcı yorumlarını, aradığınız ürünlere benzer diğer ürünler, yeni ürünleri ve popüler ürünleri bir arada sunuyor. Sitede ürünleri fiyatına, popülerliğine, en çok tercih edilene veya yeni olmalarına göre sıralamak mümkün. Cimri’de başta bilgisayar, elektronik, fotoğraf ve kamera, cep telefonu, çocuk ve bebek, spor ve fitness, oyun ve hobi, saat ve takı gibi kategoriler olmak üzere pek çok başlıkta binlerce markaya ait ürünler bulunuyor ve kullanıcılar listeledikleri mağazaların adres, telefon ve e-mail bilgilerine web site üzerinden ulaşıp, ürün sayfalarında ürünlerin kredi kartı tek çekim, havale ve taksitli fiyatlarını görme imkanına da sahip oluyor.
Efiyat.com
2007 yılında kurulan Efiyat.com kendisini; tüketicinin sadece fiyat araştırması yaptığı bir yer değil, ürünler ile ilgili ayrıntılı bilgi aldığı, benzer ürünleri birbirleriyle karşılaştırdığı, ürünler hakkında değerlendirmeleri okuduğu, tüketim ile ilgili her türlü konuda sosyalleştiği kısaca satın alma kararı verdiği yer olarak konumlandırıyor. Aralarında; elektronik, takı-mücevher, ev tekstili ve giyim & aksesuarın da yer aldığı 14 kategoride hizmet veren Efiyat.com’da ayrıca kullanıcılar, fiyat karşılaştırma, ürün özellik karşılaştırma ve ürün yorumlarına da ulaşma şansına sahipler. Özellikle ürün yorumları konusunda ciddi bir kaynak olarak görülebilecek olan Efiyat.com, bu alanda marka reklamlarından ziyade, gerçek kullanıcılardan gelen tavsiyelere güvenen birçok internet kullanıcısının ilk başvurduğu adreslerden biri durumunda.
Alisverisrobotu.com
Ertuğrul Yılmaz ve Çağdaş Tatlıcı tarafından kurulan Alisverisrobotu.com, kullanıcıların online ve fiziksel mağazalardan ürün ve fiyat bilgisi arayabileceği, hangi ürünü nereden alabileceğine en efektif şekilde karar vermesinde yardımcı olacak bir alışveriş rehberi olarak dikkat çekiyor. 2010 yılındaki eTohum 40 girişiminden biri olan Alışveriş Robotu, oldukça sade ve kullanıcı dostu bir tasarıma da sahip. Bünyesinde yer alan giyim & aksesuar, oyun & hobi ve elektronik gibi kategorilere ek olarak “özel alışveriş kulüpleri” adı altında da bir kategoriye sahip olan Alisverisrobotu.com, aralarında limango, Markafoni, Trendyol ve Morhipo gibi e-ticaret sitelerinin de yer aldığı 8 farklı özel alışveriş kulübünün en güncel kampanya ve ürünlerini de listeliyor. Kullanıcıların aradığı ürünü online bir mağazada bulamazlarsa, fiziki mağazaları da arama şansına eriştikleri sitede ayrıca semte göre ürün arama özelliği de mevcut.
Akillifiyat.com
Toplamda 25 kişilik teknik ve sorumlu kadrosu ile hizmet veren Akillifiyat.com kullanıcıların alışverişlerinde danışabilecekleri bir fiyat arama ve karşılaştırma motoru olan öne çıkıyor. Üye firmalara ücretsiz verdiği “Performans Analiz Sistemi” desteğiyle de en doğru bilgiyi sunma amacı taşıyan girişim, sistemini fiyatların ve ürünlerin hızlı, güncel ve doğru olması esası üzerine kurmuş. Bunun için profesyonel yazılımcılar tarafından hazırlanan sistemi ile ürünlerin fiyatları günde 2 kez güncellendiğini belirten Akıllı fiyat, Beyaz Eşya, Ofis & Kırtasiye, Elektrikli Ev Aletleri, Takı & Saat ve Sağlık & Kozmetik gibi kategorilerde ürün karşılaştırma ve fiyat sorgulama hizmeti veriyor. Ayrıca, düzenli olarak gönderdiği “Akıllı e-bülten”ler ile de en güncel ürün fiyat ve avantajlarından kullanıcılarını haberdar eden sitenin ana sayfasında; “popüler markalar”, “en yeni 10 ürün” ve “en çok tıklanan 10 ürün gibi” başlıklar dikkat çekiyor.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment