E-ticaret Sitelerinin Trafiklerinin Yüzde 30’u Mobilden

No Comments

Akıllı telefona ve tablet pazarının da her geçen gün büyümeye devam etmesiyle beraber kullanıcıların interneti kullanma alışkanlıklarını da etkiliyor. Kullanılan mobil cihaz sayısının artmasıyla beraber internet sitelerini mobilden ziyaret edenlerin de oranı her geçen gün artıyor.
2013 yılında mobil cihazlardan e-ticaret sitelerini yapılan ziyaretler toplam ziyaretlerin yüzde 30’luk bir bölümünü oluşturuyor. Tablet ve akıllı telefonlara göre dağılım bakıldığında yüzde 15’şerlik bir dağılım olduğu öne çıkıyor.
Trafiğin yüzde 70’lik bir bölümü masaüstü bilgisayarlardan geliyor olsa da satın alma işlemlerine zaman yüzde 85’lik bir bölümün masaüstünden geldiği görülüyor. Akıllı telefonlardan yapılan satışlar yüzde 4’lük bir bölümü oluştururken, tabletten yapılan alışverişler yüzde 11’lik bir bölümü oluşturuyor.
ShopVisible’ın araştırmasına göre akıllı telefonların geri dönüşüm oranları yüzde 0,5, tabletin geri dönüşüm oranları yüzde 1,6, masaüstünün ise yüzde 2,5 olduğu görülüyor.
Kullanıcıların sokaktayken ya da iş yerinden mobil cihazlarından ürün araması yapmayı tercih ediyor; ama satın alma işlemini bilgisayarlarından yapıyor olması da mobilden yapılan alışverişlerin masaüstüne kıyasla daha düşük olmasının nedenleri arasında gösterilebilir.
Bunun nedenleri arasında mobile uyumlu olmayan internet siteleri, ödeme işlemlerinin mobil cihazlarda kolay bir şekilde yapılamıyor olması ve mobilde ürün görsellerinin küçük olması nedeniyle tam olarak incelenememesi gösterilebilir.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment