E-ticaret Sitelerinde Ürün Sayfasının Önemi

No Comments
E-ticaret sitelerinde ürün sayfaları ve içerik alanları adeta bir tuğla görevi görerek, inşa edilmeye çalışılan marka değerinin küçük parçaları olarak büyük bir önem taşırlar. Sitenizde yer alan ürün sayfaları, markanız için büyük bir önem arz etmektedir.
Müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu tespit edip, doğru bir şekilde sunmak ancak kullanıcı merkezli bir yapı kurmakla mümkün olabilmektedir. İhtiyacı karşılamayan, enformasyon kirliliğine dönüşmüş bir bataklık yaratmak istemiyorsak, ürünü nasıl sunduğumuza özen göstermemiz gerekmekte.
Tüketicinizi tanımak çeşitli iletişim formları, anketler ve bilgi amaçlı mail alışverişinden elde ettiğiniz bilgiler çok değerli kaynaklardır. Bu kaynaktan beslenerek tüketicilerin sosyal-kültürel yapılarını çözümleyebilir, eğitim seviyelerini ölçebilir ve bu bilgi ışığında onlara daha uygun olan yapıyı oluşturabilirsiniz. Yaygın talep ve şikayetleri göz önünde bulundurun. Tüketiciler ürün sayfaları içerisinde nerede kayboluyorlarsa, hangi noktalarda nereye tıklayacaklarını anlayamıyorlarsa, sayfalar hangi noktada onlara karmaşık geliyorsa, bu verileri tespit etmeniz çok önemlidir. Sosyal medya ve sosyal hayat içerisinde ürün sayflarından bahsedilen dialoglara dikkat edin. Kapı ardında konuşulanlara benzetebileceğiniz bu dialoglardan da beslenmeniz, daha başarılı bir yapı kurmanızda ufkunuzu açacaktır. Mevcut yapılar üzerindeki eleştiriler hakkında bilgi sahibi olmanız, kendi kuracağınız yapıda sayfa içi düzenini talebi karşılayacak düzeye çekmenize yardımcı olacaktır.

Ürünü pazarlamaya yönelik kısa ve öz bir ön tanım, ürün özelliklerini anlatan bilgiler ve ürünün teknik özellikleri burada tüketiciye aktarılmış. Satılan ürünün türüne göre burada vereceğimiz bilgiler ve anlatım düzenimiz farklılık gösterebilir. Burada önemli olan tüketicinizin ürün hakkında neyi bilmek isteyebileceğini sezerek , sağlayacağınız enformasyonu ona göre düzenlemektir.
Bir başka örnek verecek olursak;
Farzedelim bir Flash Bellek satıyoruz, kurgulayacağımız sayfada bu ürünün hangi özelliklerinden bahsetmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Flash Belleğin tüm özelliklerinden bahsedip, hafıza kapasitesinin kaç GB olduğunu belirtmezsek, ya da tüketicinin ilk anda dikkatini çekeceği bir alanda belirtmezsek işte bu noktada tüketicinin sayfa içerisinde aradığını bulamamasına sebep oluruz. Bu sayfa düzenlemesinde çok küçük bir ayrıntı gibi gözükebilir ancak, yapacağımız ticarete etkisi büyük olacaktır.
Yukarıdaki örneklere baktğımızda hemen hemen aynı gözüken iki ürün sayfasında, soldaki sayfa düzenlemesinin daha doğru olduğu gözlerimizden kaçmıyor. Sağdaki ürün sayfasında aldığımız ürünle ilgili doğru bilgi verilmediği için tüketicinin alışveriş yapması zora giriyor. Soldaki düzende ise müşteri neyi aradığını biliyorsa, doğru yerde vermiş olduğumuz ufacık bir bilgiyle alışverişe yönelmesini sağlıyoruz.  İki ayrı sayfa, aynı ürün, aynı fiyat sizce hangisi daha başarılı?
Alıntıdır…

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment