E-ticaret Siteleri İçin Facebook Kullanım Rehberi

No Comments

Facebook hiç kuşkusuz günümüzün en popüler sosyal ağı. Öyle ki artık internet kullanıcısı olupta Facebook hesabı olmayan kimse yok diyebiliriz. (İstisnalar kaideyi bozmaz :)) Diğer bir deyişle çok büyük bir kitleye erişebileceğiniz ender platformlardan biri. Peki bu güzel fırsatı nasıl değerlendirebiliriz?
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Facebook’un en sevdiğim taraflarından biri, daha siz profil oluştururken size beğeni ve çevrenize yakın kişileri size önermesi ve kendi karakterinize yakın kişilere kolay ulaşım imkanı. Bu da bize firmamız için benzer özelliklere sahip kitlelere erişim imkanı demek.
Konumuza dönecek olursak e-ticaret sitelerinde Facebook üzerinden nasıl sitemize getiri sağlayabilmek için öncelikle bir adet firmanıza ait sayfa olması gerekmekte. Bu sayede sayfanızı beğenerek firmanı hakkında bilgi almak isteyen kişilerin size daha kolay ulaşmasını sağlamış olacaksınız.
Öte yandan sayfanızda yapacağınız paylaşımların sadece ürünler ve firmanız hakkında tanıtım hedefleyen paylaşımlardan oluşmamasına özen göstermenizi tavsiye ederim. İnsanlar gün içerisinde 3-5 defa sizin ürünlerinize ait paylaşımları görmekten rahatsız olacaklardır. Bunun önüne geçmek için size tavsiyem paylaşımlarınızın maksimum %30 kadarı firmanızla alakalı olsun. Örneğin gün içerisinde 1 adet seektörünüzle ilgili video ya da resim, 1 adet ürün ve 1 adet etkileşimli gündem konusu paylaşmanız insanların sayfanıza olan ilgisini arttıracaktır.
Bu da Facebook Edgerank değerimizi yükselterek paylaşımlarımızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.
Örnek verecek olursak Adwords yönetimini gerçekleştirdiğim firmalardan birinin sosyal hesaplarında (Facebook ve Twitter) günlük olarak isim-şehir oyunu oynanmakta. Oyun temelde harf seçme, tüm sütunlar doldurulurken sadece 1 sütun boş bırakılıp takipçiler tarafından doldurulması bekleniyor. Gelen yorumlar ve beğei-paylaşım oranları inanılmaz derecede artıyor.
Bir diğer başarılı Facebook uygulaması yöntemi ise Facebook reklamları. Temelde satışa direk olarak çok fazla etkisinin olmadığını artık kabul etmeliyiz. Ancak insanlarda marka algısını oluşturarak reklamlarınıza tıklayan kişilerin daha sonra da firmanız hakkında fikir sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu da uzun vadede firmanıza başarı sağlayacaktır.
Benim bu konuda anlatmak istediğim konu ise bu değil elbette. Reklamlarınızda daha başarılı sonuçlar almak için yapmanız gereken ana unsur kesinlikle hedef kitlenize ulaşmanız.
Örneğin bir evcil hayvan ürünleri satan e-ticaret siteniz varsa Bekar, 24-45 yaş arası, büyük şehirlerde yaşayan kişileri hedeflemeniz satış potansiyelinizi arttıracaktır. Ya da cep telefonu kılıfı satan bir firmanız varsa gençleri hedeflemeniz daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayabilir.
Facebook üzerinden satış arttırma yöntemlerine son vermeden önce ufak bir öneri. İnternet ortamında pek çok “beğeni kasan” firma ve kişi mevcut. Ancak bu kişilere uymamanızı tavsiye ederim. Sizinle daha önce etkileşime geçmemiş, firmanız hakkında en ufak bir bilgisi dahi olmayan kişilerin Facebook sayfanızı beğenmiş olmasının size bir fayda sağlamayacağını hatırlatmak isterim.
Bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment