E-ticaret Sitelerinde Sepet Ortalamasını Yükseltmek İçin 5 Yöntem

No Comments

E-ticaret sitelerinin ana hedefi her zaman daha fazla satış ve daha fazla kişiye ulaşım olmuştur. Zaten daha fazla kişiye ulaştığınızda daha fazla satışı da gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak her ne kadar günümüzde e-ticaret hızlı bir şekilde gelişiyor ve hacim olarak büyüyor olsa da bu her zaman çok satış anlamı taşımamaktadır.
Sattığınız ürün ortalama fiyatı düşükse, bellirli bir fiyat aralığında ise ya da tek bir ürün satışı yapıyorsanız çok satış yapmanın en bilinen yolu daha fazla ziyaretçi çekmektir. Daha fazla ziyaretçi için yapılabilecekler elbette belli. Reklam, SEO gibi çalışmalar ile sitenize günlük binlerce kişinin gelmesini sağlayabilirsiniz. Hatta dönüşüm oranlarınızı yüksekte tutabilirsiniz. Peki ya sepet ortalamanız düşükse ne yapabilirsiniz?
1. Yüksek Tutarlarda Komisyon
Sepet ortalamasını arttırmanın en başarılı yöntemlerinden ilki fatura tutarında yapılan indirimlerdir. Örnek vermek gerekirse “250 TL. üzeri alışverişlerde %10 indirim” gibi bir kampanya kurgulamanız ve bunu ziyaretçilerinize duyurmanız sepet ortalamanızın yükselmesine yardımcı olacaktır.
2. Yüksek Tutarlarda Hediye
Bir üst maddeye benzer bir yapıdaki kampanya türü. Aynı şekilde 150 TL. üzeri alışverişlerde XX isimli ürünün hediye edilmesi de yine sepet ortalamasının yükselmesini destekleyecektir.
3. Ücretsiz Kargo Limitini Yükseltme
Her ne kadar desteklemesem de bu da bir yöntem sayılabilir. Ücretsiz kargo limiti koymak ve bu limiti biraz yüksek tutmak sepet ortalamanızın yükselmesine yardımcı olacaktır. İlginçtir tecrübelerimden edindiğim bilgi gösteriyor ki, internet müşterisinin kargo ücreti ödemekten hoşlanmadığı ve yakın değerde bir ürün alarak ücretsiz kargo limitinden faydalandığı yönünde.
4. Birden Fazla Ürün Satışı
Evet birden fazla ürün satışı. Bundan kastım eğer tek bir ürün satıyorsanız ya da ürünlerinizin tamamı aynı fiyatsa sepet ortalamanızı yükseltmeniz biraz daha zor olacaktır. Ancak ürün çeşitliliğini arttırarak, bu oranı yükseltmeniz mümkün. Tabi ki sadık müşterilerinizi elde tutmak için mevcut kategoriden gitmenizde fayda var.
5. Yüksek Tutarlara Promosyon
Hediye maddesine benzeyen bu madde de asıl hedef ek bir ürün satmak. Sepet tutarına bağlı olarak benzer bir üründe indirim sağlamak gibi. Şöyle ki 250 TL tutarındaki alışverişlerde XYZ isimli ürünün %25 indirimli olması gibi.
Bol kazançlar dilerim.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment