E-ticaret SEO Çalışmalarına Google'dan Destek Geldi

No Comments

E-ticaret SEO çalışmalarında ek bir çabanın daha ortaya çıkmasına sebep olacak bu yeni özellik esasında bir süredir kullanımda ancak EticaretMag sitesinde de haber olduğunu görünce paylaşmak istedim. Ek olarak haberde de geçen bilgiye göre veri ekleme özelliği dünya çapında kullanılmaya başlanmış ve Google’ın resmi blog sitesinde duyurulmuş.
Google artık internet sitelerini tarayarak, format ve bilgi içerikli tabloları birbirlerinden ayırt edebiliyor. Öğrenebilen makine kodu kullanılan bu yöntemde, örneğin bir ürün aradığınızda, ürünün özellikleri ve detayları da arama sonuçlarında görüntülenebiliyor.
EticaretMag Alıntısı:

Knowledge Graph veri tabanını kullanarak istediği bilgilere erişebilen Google, içerikleri birbirleri ile eşleştirip, hangi içeriğin gösterilip gösterilmeyeceğini veya ne kadarlık bir kısmının gösterileceğini belirleyebiliyor.

 
Yakın zamanda ülkemizde de uygulanmaya başlanacak bu özelliğe e-ticaret seo tarafından bakacak olursak ilgili verileri en düzgün ve anlaşılır şekilde giren sitelerin öne çıkacağından eminim diyebilirim. Ek olarak bu özelliğin satışlara direk etki edeceğinden de şüphem bulunmamakta. Bu da seo çalışmalarınızı dışarıdan alıyorsanız, seo firmasını ya da uzmanınızı seçerken daha dikkatli olmanız gerektiğini ve konu hakkındaki bilgisini ölçmeniz gerektiğini göstermekte.
Bu yeni geliştirme özellikle e-ticaret siteleri için, ürünlerinin özellikleri girilirken daha dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Hatalı verilerin Google tarafından nasıl algılanacağına daha çok dikkat edilmesi de bir öneri olarak aklınızda bulunmalı. Zira doğrudan arama sonuçlarında özellikleri gösterilen ürünlerin, potansiyel müşteriler tarafından daha çok dikkat çekici olacağı bir gerçek.
Google’ın konu hakkındaki blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda da uygulamanın arama sonuçlarında nasıl göründüğü ile ilgili birkaç görsel mevcut.
 

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın