E-posta Pazarlaması Online Satışlara Ne Kadar Etki Ediyor?

No Comments
Satışa dönüştürme oranları konusunda sosyal medya mı, arama motoru reklamları mı yoksa e-bültenler mi daha etkili derken, yapılan bir araştırma bu tartışmalara noktayı koyacak cinsten.

İnternetten alışveriş yapan 18 yaş üzeri 2,214 tüketici arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, ABD’li yetişkinlerin üçte birinin e-ticaret sitelerinin gönderdiği mailler aracılığıyla online alışveriş yaptığı ortaya çıktı. E-posta pazarlamasının potansiyel müşteriye ulaşma konusunda en efektif yöntem olduğunun altını çizen araştırma, son altı ayda online alışveriş yapan yüz ABD’liden 32′sinin gördükleri mailler üzerine siteye gidip, para harcadığını ortaya koyuyor.
Belki araştırma Amerikalı tüketiciler baz alınarak hazırlandı ancak verileri Türk pazarına göre yorumlarsak güzel dersler çıkarabiliriz. Raporda ayrıca, ABD’li internet kullanıcılarının yüzde 97′sinin online perakendecilerden mail aldığı, yüzde 8′inin ise bu mailleri açtığı belirtiliyor. Özellikle hedef kitleye yönelik kişiselleştirilmiş mailler, rastgele aynı formatta gönderilenlerden çok daha fazla geri dönüş alıyor. İnternet kullanıcılarının yarısından fazlası, kendilerine özel teklif ve fırsatlarla gelen e-postalara daha fazla ilgi gösteriyor.
Araştırma ilginç bir veriyi de gözler önüne sermiş. Kendilerine gelen e-bültenler aracılığıyla alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 38′i 55 yaşın üzerinde bireyler. 18-54 yaş arasındaki bireylerde ise bu rakam yüzde 26 oranında. 18 yaşın üzerinde kadınlarda online alışveriş yapma oranı yüzde 35 iken, erkeklerde bu oran yüzde 30 seviyelerinde kalıyor.
Aynı araştırma şirketinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı başka bir raporunda ise e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin yüzde 80′i ikinci kez aynı yerden ürün satın almıyor. E-mail pazarlaması sayesinde, kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik kişiselleştirilmiş bültenler göndererek, onları e-ticaret sitenizden sürekli alışveriş yapan sadık müşteriler haline dönüştürebilirsiniz.

EticaretMag sitesinden alıntıdır.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın