Dünya Gazetesi İle Sosyal Ticaret Üzerine

No Comments

İçinde bulunduğumuz hafta Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı ile Instagram’da e-ticaret üzerine bir online ropörtaj gerçekleştirdik. Mail yolu sorularını ileten Selenay Yağcı’ya elimden geldiği ve bilgim kadarıyla yardım ederken, bir kere de buradan teşekkür etmek istedim.
İşte haber:

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, özellikle kadınların el emeğini satışa çıkardığı bir e-ticaret platformuna dönüştü
SELENAY YAĞCI
İSTANBUL – Dünya çapında 150 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, girişimciler için e-ticaret platformuna dönüştü. Türkiye’de özellikle kadınlar, kendi tasarladıkları ya da yurtdışından getirttikleri ürünleri Instagram’dan satışa çıkarıyor.
E-ticaret Danışmanı Adem Altan, yakın çevreye hatta aynı hobi ve uğraşları paylaşan kişilere satış için en iyi noktanın sosyal ağlar olduğunu söyledi. Instagram’ın hedef kitleye ulaşmak, ürün tanıtmak için kolay yol olduğunu belirten Altan, “Instagram’ı bir ticaret yeri olarak kullanmak için tek sahip olmanız gereken bir akıllı telefon ile Instagram hesabı. Satıcılar ürünlerinin fotoğrafını paylaşıyor. Sipariş için telefon numarası ve mail adresi veriyor. Havaleyle parasını aldıktan sonra ürünü kargoyla gönderiyor” dedi. Instagram’da iki grup satışçı olduğunun altını çizen Altan, “Kendi el emeği ürünlerini satanlar ve ürün temin ederek satış yapanlar var. Çok uygun fiyatla yurt dışından ürün getirip kâr etmek mümkün. Burada genellikle Çin merkezli e-ticaret sitesi ‘Alibaba.com’ kullanılıyor. Site, çoğunlukla kargo ücreti almıyor. Ayrıca 100 doların altında ürün alındığında gümrük vergisi de alınmıyor “ diye konuştu.
Tasarımlarını paylaşırken şimdi marka sahibi oldu
Instagram’da evi için hazırladığı ürünleri paylaşarak girişimciliğe adım atan Büşra Karahasanoğlu da hobisini kısa zamanda işe dönüştürmüş. Polyesterden servis, çay tabağı, tepsi, peçetelik, ayna üreten Karahasanoğlu, tasarımlarını ‘Made By Buhsra’ markasıyla satıyor. 7 ayda 34 bin takipçiye ulaştığını belirten Karahasanoğlu, ilk 3 ay sadece Instagram’dan satış yaptığını, beklediğinin ötesine geçen ilginin ardından markalaştığını söyledi.

Haberin linki: http://www.dunya.com/instagram-pazar-yerine-dondu-218653h.htm

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın