Bir E-ticaret Sitesinin İlk Yılı – 4. Ay

No Comments

Bu yazıyı geçmişte kurulumu ve yönetimini aldığım bir e-ticaret sitesinin ilk yılında nasıl bir yol izlediğimizi göstermek amacıyla hazırladım. Yazı dizisi şeklinde ilerlemeyi planladığımı ve her ay detaylı bir şekilde yapılan işlemleri anlatmaya çalıştım. Ne yazık ki firma ile yaptığım anlaşma gereği isim veremeyeceğim ama umuyorum yakın zamanda sektöründe hemen hemen herkesin bildiği bir e-ticaret sitesi olacaktır.
Yeni e-ticaret sitesi sahiplerine yardımcı olabilmesi dileğiyle.

4. Ay

4. ay yine nispeten sakin geçti ancak fikir yürütme aşamasında son sürat yol almaya devam ediyoruz. Bunda aslında biraz geç kaldık ancak altyapımızın hem müsait olmaması hem de önceliklerimizin farklı olması sebebiyle 4. aya kadar sekmesi gerekti. Geç olsun da güç olmasın 🙂
Öncelikle mail kurgularımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekti çünkü istediğimiz verim alınamıyordu. Standart olarak Siparişiniz Alındı, Teslim Edildi gibi mailler dışında dönemsel kampanya mailleri gönderimini sağlıyorduk. Bu da sadece kampanyalardan ya da amacı bizi ziyaret edip alışveriş yapmak isteyen kişileri hedeflememize yol açıyordu. Peki ya alışverişi tamamlayamayan ziyaretçiler? Bu önemli kitleyi geri kazanmak için kolları sıvadık.
Öncelikli hedefimiz alışverişini yarıda bırakan kesim oldu. Bunun için mail gönderim firmaları ile iletişime geçtik ve sistemimize en uygun firmayı tercih ettik. İlk kurgularımız şunlar oldu:

  1. Sepette ürün bırakan üyeler.
  2. Ödeme hataları sebebiyle alışverişinin tamamlayamayan üyeler.
  3. Tasarımsal hatalar sebebiyle alışverişten vazgeçen üyeler.
  4. Diğer sebeplerle alışverişini tamamlayamayan üyeler.

Bu üyelere mail firmalarının sağladığı kod desteği ile ulaşmamız mümkündü.
Zaten bu konuda daha önce bir yazı paylaşmıştım. bkz: Tetikleyici Mail Oluştururken Kullanabileceğiniz 11 Örnek Senaryo Biz de bu yazımdaki senaryoları kullandık.
Burada amacımız daha önce de belirttiğim gibi alışverişi tamamlayamayan üyeler oldu ve bu kesimin önemli bir kısmını geri kazanmayı başardık. (Şiddetle tavsiye ederim)

Bununla birlikte sosyal medya ve arama motoru reklamcılığı kampanyalarımızın devam ettiğini de hatırlatmak isterim. Bu reklam kanalarını 4 aydır hiç bırakmadık. Bazen günlük bütçeyi düşürdük, bazen yükselttik ancak her zaman reklamlarımız aktif oldu.

Hedef: Müşteri sayısının ve siparişlerin yükselen bir grafikle arttırılması
Sonuç: Başarılı

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın