Berlin Kendi Alan Adına Sahip İlk Şehir

No Comments

Almanya’nın başkenti Berlin, kendi internet alan adına sahip ilk şehir oluyor.
Berlin’deki şirketler ve tüzel kişiler, 18 Mart’tan itibaren, internet sitelerinin adreslerinde .berlin alan adını kullanabilecekler.
Uygulama, Berlin yerel yönetimi ile küresel internet sistemini kontrol eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN arasında varılan anlaşmanın ardından yürürlüğe giriyor.
Berlin’in ardından aralarında Londra, Paris, New York, Johannesburg ve Nagoya’nın da bulunduğu pek çok kentte de benzer uygulamalara geçilecek.
Bir başka büyük Avrupa kenti Viyana’yı temsil eden .wien uzantısını taşıyan tek bir internet sitesi Mart ayı başından beri kullanımda. Ancak şirketlerin ve kişilerin bu alan adı için kayıt yaptırmalarına Temmuz ayından itibaren başlanacak.
Berlin’in alan adını işletme hakkına sahip olan dotBerlin şirketinden Dirk Krischenowski “İnternet alan adları sadece .org ya da .com gibi şifreli kısaltmalar değil. Aynı zamanda bunlar tanımlayıcı ögeler” dedi ve bölgeye bağlı alan adı uzantılarının internetin kullanımında temel bir değişikliğe neden olacağını savundu.
Almanya’nın başkenti için .berlin alan adı uzantısını kullanmak isteyenler yıllık 30-60 Euro ödemeleri gerekecek. Uygulamanın, ilk yılında, 500 bin Euro gelir getirmesi öngörülüyor.
Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/03/140317_berlin_internet.shtml

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster
No Comments

Yorum Bırakın